logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
104 274 727
online
32 891 VIPy
Reklama

IDZIE CZAS PREZENTÓW:)

A gdy bolą KOŚCI and STAWY?
OSTEOCARE TiB®

gluten/pepsieliot.com

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

Wszystko zaczyna się w jelitach już dziś, nawet demencja. I jeszcze kontrowersyjna sól

dementia/pepsieliot.com

Zazwyczaj powodem, dla którego postanawiasz ograniczyć sól kuchenną w diecie, jest zdrowie serca oraz układu sercowo-naczyniowego.

Okazuje się jednak, że także mózg może cierpieć od nadmiaru soli!

2 lata temu badacze z Instytutu Feil Family Brain and Mind Research w Nowym Jorku, zbadali na myszach biochemiczny szlak odpowiedzialny za zwiększenie ryzyka udaru i demencji u osób, które zażywają za dużo sodu.

Sód oczywiście jest ważny. Odpowiada za pomoc w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej oraz kontrolę objętości płynów pozakomórkowych. Do tego pomaga kontrolować skurcze mięśni i przewodzić impulsy nerwowe. Przy okazji, co jest szczególnie istotne, uczestniczy w transporcie składników odżywczych do komórek organizmu.

W nadmiarze jednak, jak prawie wszystko, szkodzi.

Trochę jakby w didaskaliach dodam, że sól jest soli nierówna. Sól może być niezwykle korzystna dla zdrowia, jak napisałam wyżej, ale tylko pod warunkiem, że nie została przepłukana. Wówczas po prostu traci ona swoje właściwości.

Tylko nierafinowana ergo nieuzdatniana sól morska ma korzystny wpływ na zdrowie. I tylko ona nie podwyższa ciśnienia w przeciwieństwie do soli kuchennej.

W przypadku tego typu soli wysoka zawartość sodu działa na naszą niekorzyść. Dzieje się tak, ponieważ niezrównoważona przez odpowiednią ilość magnezu prowadzi do zjawiska wazokonstrykcji , czyli obkurczenia naczyń krwionośnych. To oczywiście przekłada się na podwyższenie ciśnienia krwi.

Nie zapominaj też nigdy, że sód jest antagonistą potasu!

Gdy brakuje potasu w komórkach, sód wskoczy na jego miejsce, podobnie, jak brom, fluor, czy chlor wskakują na miejsce brakującego jodu. Do pewnego momentu można w ten sposób jechać, ale dalej będzie bardzo antyzdrowotnie.

Reklama

Tu znajdziesz polecany KOLAGEN morski Peptan F TiB® z opatentowaną formułą, bardzo łatwo rozpuszczalny, idealny do 4 szklanki™, dosyp jeszcze 2 gramy MSM TiB®  i przepis na 2 lewatywy dr Siergieja Batieczko, ratunek dla owrzodzonych, czy przeciekających jelit:
1.
3 łyżki stołowe sody zmieszaj w 800 ml letniej wody w temp pokojowej. Zrób lewatywę i zatrzymaj płyn 15 do 30 minut. Im trudniej zatrzymać, tym stan jelit jest gorszy.
2.
Następnie 3 stołowe łyżki Kolagenu Peptan F TiB® zmieszaj z 500 ml też letniej wody i zrób lewatywę , tym razem wytrzymaj 10 minut. Wielka poprawa dla jelit.


Dlaczego sód szkodzi?

Wiadomo od dobrych paru lat, że dieta z nadmierną ilością sodu zwiększa ryzyko SVD, czyli tak zwanej choroby małych naczyń mózgowych. Samo połączenie diety bogatej w sól z problemami naczyń krwionośnych mózgu generalnie nie jest szczególnie zaskakujące.

To badanie jednak jest interesujące o tyle, że zespół badawczy postanowił znaleźć alternatywne wyjaśnienie dla wyników badań sugerujących, że nasza dobra, stara sól kuchenna ma swój udział w możliwości wystąpienia choroby autoimmunologicznej. A jakby tego było mało, powoduje, że szczególny rodzaj białych krwinek staje się wyjątkowo… nieprzyjemny w obejściu.

Limfocyty T, bo o nie chodzi, przy okazji diety bogatej w sód wydzielają substancję chemiczną wspierającą stany zapalne, interleukinę-17, która znana jest badaczom ze swojego wpływu na naczynia krwionośne.

Dokarmiając mysz dietą bogatą w sól naukowcy rzeczywiście stwierdzili upośledzenie funkcji poznawczych i oznaki zaburzeń krążenia. Mieli oni na uwadze, że myszy to nie ludzie, jednak właśnie to czyniło je odpowiednim modelem do badań. I to tym bardziej, że można było majstrować przy ich genach.

Zespół wybrał zresztą nie tylko „normalne” myszy, ale też te, których geny zostały zmodyfikowane żeby ich ciało produkowało interleukinę-17 nawet na relatywnie niskosodowej diecie.

Wszystkie wyniki badań sprowadzały się do stanu, w którym dieta bogata w sól kuchenną prowokowała układ odpornościowy jelit do generowania sygnału, który wpływał na naczynia krwionośne w kluczowych partiach mózgu – hipokampie i korze mózgowej!

Co interesujące, występowało to nawet mimo braku wysokiego ciśnienia krwi. Oznacza to, że nawet jeśli będziemy w stanie kontrolować nadciśnienie, które może wynikać z diety bogatej w sód, wciąż może utrzymywać się zwiększone ryzyko udaru i demencji.

Zakłócenia w tym szlaku immunologicznym pomogły zmniejszyć oznaki zaburzeń poznawczych. Oczywiście pomogło również zmniejszenie ilości soli w diecie.

dementia/pepsieliot.com

Wszystko zaczyna się w jelitach?

W imię naszej świadomości zdrowotnej, badania tego typu powinny równać się zmianom w trybie życia i większym zwracaniem uwagi na to, co ląduje w naszych otworach gębowych.

Jest jeszcze jedna lekcja, którą należy wynieść z tych badań! Jelita i mózg są jak pełni temperamentu kochankowie wysyłający sobie na zmianę sygnały miłości i wzajemnej nienawiści. A sygnały te są zupełnie zależne od naszego trybu życia i decyzji, w tym żywieniowych.

Tylko w tym roku przeprowadzono badania ujawniające nowe obwody neuronowe w jelitach i szlaki molekularne łączące mikroflorę jelitową i komórki mózgowe. Odkryto także związek między zaburzeniami diety a zaburzeniami nastroju.

Mogę założyć się, że rok 2019 przyniesie tylko więcej wniosków potwierdzających tezę, że wszystko zaczyna się w jelitach… Nawet szczęście.

uściski:)

Źródła:
sciencealert.com/here-s-one-more-link-between-our-gut-and-our-brain-that-could-help-avoid-dementia

(Visited 6 995 times, 1 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Powiązane artykuły

Komentarze

  1. tch 14 grudnia 2019 o 19:29

    Pięknie! A możesz Emanuela podać konkretne sole do jedzenia i kiszenia bo Pepsi w sklepie nie ma spożywczej soli w ofercie
    :((

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *