Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
214 541 271
118 online
35 300 VIPy

Wypadanie włosów ze stresu i nie zdrowia? Poznaj magiczny składnik, pomaga

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów ze stresu.

Im bardziej włosy lecą, tym bardziej się przejmujesz. Często wystarcza zmiana w odżywianiu i uzupełnienie niedoborów aby przywrócić czuprynie naturalny stan. Jak wykazuje badanie opublikowane w Journal of Drugs in Dermatology, u kobiet, które zauważyły, że ich włosy się przerzedziły i leczyły je celując w kilka typowych przyczyn, możliwy był nie tylko wzrost włosów, ale także poprawa ich stanu. (1)

Wypadające włosy to nie tylko zaburzenia gospodarki hormonalnej (niedoczynność tarczycy), brak podstawowych substancji odżywczych (braki cynku, żelaza) i wynik kiepskiej diety (brak pełnej puli aminokwasów). To także widoczny objaw stresu. Mówi się zresztą o siwieniu i łysieniu z nerwów.

Rzecz działa oczywiście w dwie strony, prowadząc do efektu błędnego koła. W badaniu przeprowadzonym na kobietach, które w wyniku chemioterapii straciły włosy, wykazano, że to doświadczenie obniżyło ich samoocenę, podniosło poziom stresu, pogorszyło jakość ich życia seksualnego i zaburzyło cały obraz ciała. (2)

Oczywiście nie tylko ekstremalna utrata włosów może pogorszyć komfort życia.

Wypadanie włosów ze stresu – odkrywanie przyczyn łysienia u kobiety

Łysienie u faceta wywołuje pewien, niekiedy wielki dyskomfort psychiczny. Jednak kobieta łysienia po prostu nie może znieść.

Dostaję dużą ilość listów, w tym wklejam mały fragment jednego z ostatnich:

łysienie

Wypadanie włosów ze stresu jest dosyć powszechne. Na tyle powszechne, że mieści się w definicji jednej z kondycji zdrowotnych: łysienia telogenowego. To rodzaj dolegliwości trwającej przez parę miesięcy, wynikającej z kilku czynników zdrowotnych, z których jednymi z naczelnych są czynniki stresogenne (3).

Stres niejako sprawia, że mieszki włosowe, wąskie rurki w skórze, z których wyrastają włosy, przechodzą w stan uśpienia, znany jako faza telogenowa, przez który włosy mogą wypadać.

Dzieje się tak, ponieważ włosy są wybitnie wrażliwe na każdy rodzaj zaburzenia równowagi w ciele. Kiedy więc Twoje regulatory hormonów, a konkretnie układ współczulny i nadnercza, są w stanie nierównowagi, WŁOSY REAGUJĄ JAKO PIERWSZE.

W czasie wzmożonego stresu stają się więc cieńsze i wypadają.

W żargonie naukowym może brzmieć to poważnie, ale jest całkowicie normalną rzeczą, którą robi Twoje ciało. Zazwyczaj, kiedy ogarniesz stresory (teraz modnie jest mówić triggery), ciało wraca do równowagi, a włosy odbudowują się, wzmacniają i odrastają. Oczywiście wymaga to czasu. Czasem nawet do dwóch lat po szczególnie stresującym okresie, zanim wrócą do normy. (4)

No i może umknęło Ci jedno zdanko: kiedy ogarniesz stresory.

Dziewczyna żyje w permanentnym lęku. Pasmo udręk jest jej niebem Dantego, czyli normalką.

Wypadanie włosów ze stresu – kolagen morski na wypadające włosy

Są sposoby żeby przyśpieszyć zatrzymanie procesu łysienia. Pierwszym z nich jest oczywiście uzupełnienie niedoborów, zmiany w diecie,  uregulowanie rytmu życia, oraz (może to jednak powinno się znaleźć na miejscu pierwszym) jakieś Twoje WYCISZENIE. Zrozumienie, przebudzenie, nielękanie się i niemartwienie aż tak bardzo, że gubisz włosy.

Dobrze, że mimo wszystko jednak jest jeden magiczny budulec, który zawrotnie przyśpiesza proces odbudowy włosów! Mowa o kolagenie.

Kolagen jest jednym z najbardziej potrzebnych białek w ciele. Znajduje się w ścięgnach, więzadłach, skórze, mięśniach, kościach i naczyniach krwionośnych. Odgrywa przez to istotną rolę w utrzymaniu naszej ogólnej integralności strukturalnej: sprawia, że człowiek trzyma się w kupie. (5)

Taki kolagen świetnie wpływa na skalp, bo jest źródłem aminokwasów niezbędnych do produkcji keratyny, czyli budulca Twojej fryzury.

Włókna keratyny we włosach są połączone poprzecznymi wiązaniami siarczkowymi. Ta budowa sprawia, że włosy mogą być elastyczne i sprężyste. Keratyna wchodzi też w skład zewnętrznej osłonki włosa, dzięki której włosy mogą być lśniące (3)

SuplementWzrost włosówStruktura włosówElastyczność włosówNawilżenie włosów
Kolagen morski
Biotyna
Keratyna
Olej rycynowy

Ciekawe, który suplement zaspokoi więcej potrzeb?:)

Powiem teraz formułkę, której rozgoryczeni ludzie płci żeńskiej nie chcą już słuchać. Ale Ty nie jesteś rozgoryczona, więc mówię: dzięki swoim unikalnym właściwościom, kolagen morski może być kluczowym składnikiem w walce o piękne, długie i lśniące włosy.

Korzyści:

 • Wzrost siły i objętości włosów

Dzięki zawartości aminokwasów, kolagen morski wspomaga produkcję keratyny, która jest głównym budulcem włosów.

 • Regeneracja i odbudowa włosów

Kolagen morski dostarcza niezbędnych składników odżywczych, które przyczyniają się do wzmocnienia i odbudowy włosów osłabionych przez zaburzenia hormonalne.

Kolagen nie tylko dla włosów

Poza licznymi właściwościami zdrowotnymi, kolagen ma także nieocenione urodowe zalety, które mogą Cię zainteresować. To wszystko dlatego, że produkcja kolagenu naturalnie maleje wraz z wiekiem, jednak jego suplementacja może spowolnić ten proces.

W jednym z badań 15% kobiet, które przyjmowały suplement zawierający zhydrolizowany kolagen rybi typu I pochodzący z tilapii, miało mniej zmarszczek po 60 dniach. 32% kobiet odczuło poprawę w zakresie fotostarzenia (uszkodzenie skóry spowodowane przedłużoną ekspozycją na słońce), a u 39% poprawiło się nawilżenie skóry. (6)

W innym badaniu wykazano u kobiet przyjmujących 2,5-5 gramów kolagenu dziennie przez 8 tygodni, zmniejszenie suchości skóry i poprawę jej elastyczności w porównaniu do tych, które nie przyjmowały suplementu(7)

Istnieje także badanie dowodzące, że kobiety, które piły napój zmieszany z suplementem w postaci kolagenu, po 12 tygodniach doświadczyły poprawy nawilżenia skóry i znaczącej redukcji głębokości zmarszczek, w porównaniu do grupy kontrolnej (8)

Kolagen morski wpływa na jędrność i sprężystość skóry, co może przyczynić się przy okazji do zmniejszenia widoczności blizn i rozstępów.

 morski Kolagen Peptan F TiB

Wypadanie włosów ze stresu – jaki kolagen będzie najlepszy dla włosów?

Chcesz zacząć przyjmować kolagen. Idziesz do sklepu z kolagenami, a tam szaleństwo. Półki uginają się od kolorowych puszek, butelek i saszetek, a Ty nie wiesz co wybrać. To znaczy nie wiedziałabyś, gdyby sklep z kolagenami istniał. Internet jednak oferuje całe zatrzęsienie rodzajów tego białka. W płynie, w proszku, w kapsułkach, w saszetkach, z dodatkami i bez, bydlęcy, z alg, rybi, hydrolat. Do tego na forum internetowym ktoś napisał, że bez sensu, przecież wystarczy jeść gararetkę, ofkors taką najzwyklejszą-najtańszą cytrynową, broń Cię panie przed tą nowoczesną i wegańską bez żelatyny.

Czasem nie ma w życiu prostych odpowiedzi. W przypadku kolagenu na szczęście jest. Hydrolizat kolagenu, najlepiej rybi.

Ot, kolagen, który nie jest hydrolizatem, to po prostu żelatyna. Istotny jest nie sam fakt bycia hydrolizatem, ale wykorzystana w procesie produkcji formuła! Taki Peptan® F na przykład, który jest opatentowanym produktem, to kolagen typu 1, co oznacza, że jest identyczny jak kolagen znajdujący się w ludzkich kościach i skórze.

Kolagen to białko najobficiej występujące w ciele. Jeśli jednak spożywamy go z zewnętrznych źródeł, najczęściej odzwierzęcych, nie zostanie on tak dobrze przyswojony sam przez się. Musi najpierw zostać rozbity, tak aby nasze ciała mogły go wykorzystać. Robi się to w procesie zwanym hydrolizą, w którym cząsteczki wody rozrywają wiązania chemiczne.

Kolagen jest białkiem złożonym z trzech łańcuchów aminokwasów, podczas gdy hydrolizowany kolagen to taki, który jest rozkładany na małe łańcuchy białkowe, zwane peptydami kolagenowymi, które są zbudowane z kilku aminokwasów. Technicznie oznacza to, że wszystkie suplementy kolagenu są hydrolizowane, ale są one po prostu rozkładane w różnym stopniu. (9) Gdy kolagen jest całkowicie zhydrolizowany, jest łatwy w użyciu, zasadniczo pozbawiony smaku i … (nie uwierzysz!) praktycznie bezwonny. (10)

Wiedza 

Reklamuje się w internetach kolagen jako małocząsteczkowy, gdyż ma 1000 Daltonów.

A teraz uwaga! Kolagen morski Peptan F TiB ma … 2000 Daltonów!

Wiesz co to oznacza? Że surowiec ten jest najbardziej poszukiwany i przy okazji jeden z najdroższych na świecie.

Przydrożny producent nastawiony na modę na kolagen i szybki zysk, za Chiny Ludowe nie użyje tego surowca w swoim suplemencie. A jeszcze, żeby go z niczym nie pomieszać i musieć odprowadzać pełny VAT 23% to już a kysz, a kysz.

Wiedza

Twoje ciało wraz z wiekiem produkuje kolagenu coraz mniej (a około 60 roku życia produkcja kolagenu ustaje zupełnie). W biosyntezie kolagenu mega ważną rolę pełni witamina C, a jej niedobór może prowadzić do upośledzenia tego procesu. Dlatego nie zapominaj o 2 szklance, lub o niezależnej suplementacji dobrą witaminą C!

Wypadanie włosów ze stresu – co to kolagen morski i po co te peptydy?

Kolagen rybi Peptan F® to peptydy kolagenu rybiego charakteryzujące się ponad 90% biodostępnością i wysokim na tle innych białek stężeniem kluczowych aminokwasów: glicyny, proliny oraz unikalnej dla kolagenu hydroksyproliny. Aminokwasy te są identyczne z tymi znajdującymi się w skórze, stawach i kościach. Peptydy to po prostu mniejsze jednostki białka uzyskane w procesie hydrolizy. Dzięki temu rozpuszczają się one delikatnie w ciepłych i zimnych cieczach. (11)

Co czyni kolagen morski dobrym wyborem?

Poza tym, że jest źródłem wysokiej jakości białka, jest to typ kolagenu powszechny w naszych ciałach: kolagen typu I. Chociaż w ludzkim ciele można znaleźć aż 28 „typów” kolagenu, tylko trzy pierwsze stanowią 90% całości. Kolagen typu I znajduje się w niemal całym ciele, z największą koncentracją w kościach, więzadłach, ścięgnach, skórze, włosach, paznokciach i wyściółce jelita(12) Tak jak w przypadku innych źródeł kolagenu, ciało nie absorbuje po prostu morskiego kolagenu dostarczając go tam gdzie jest potrzebny.

Zamiast tego organizm rozbija kolagen na poszczególne aminokwasy, które są następnie absorbowane i wykorzystywane. Unikalny profil aminokwasowy kolagenu morskiego czyni go naprawdę korzystnym źródłem białka. Zawierający 18 aminokwasów, kolagen morski charakteryzuje się przede wszystkim wysokim poziomem glicyny, proliny i hydroksyproliny.

Te aminokwasy, które trudno znaleźć w znaczących ilościach w innych źródłach, są kluczowymi elementami budulcowymi kolagenu, ścięgien i więzadeł skóry. Wykazano, że zwiększają zdrowie na wiele innych sposobów, takich jak zmniejszenie stanu zapalnego i wzmocnienie układu odpornościowego. Warto wspomnieć, że kolagen morski zawiera tylko osiem z dziewięciu niezbędnych aminokwasów, więc nie jest uważany za kompletne białko. Chociaż zawiera aminokwasy, których często brakuje w diecie, nadal ważnym jest, aby spożywać białko z różnych źródeł.

Dodaj więc grzyb shiitake, albo weź więcej spiruliny do 4 szklanki:)

Dlaczego kolagen morski, a nie bydlęcy?

Kolagen typu I pochodzący z ryb może być około 1,5 raza bardziej biodostępny (lub łatwiejszy do rozbicia i wchłonięcia) niż kolagen bydlęcy ze względu na mniejszy rozmiar cząstek białka. Tak więc jeśli zastanawiasz się czy wybrać kolagen morski i bydlęcy, szczególnie kiedy masz problemy z trawieniem, morski jest mądrzejszym wyborem(13)

SuplementBiodostępnośćŹródłoZawartość aminokwasów
Kolagen morskiWysokaRybyBogata
Kolagen pozyskiwany z bydłaŚredniaBydłoUmiarkowana
BiotynaWysokaRóżne źródłaBrak
Siarczan glukozaminyŚredniaSkorupiakiBrak

Porównawcza tabelka, pokazująca różnice między kolagenem morskim a innymi popularnymi suplementami na rynku 

Zauważ, że kolagen morski nie tylko przyczynia się do poprawy kondycji włosów, ale także ma korzystny wpływ na zdrowie stawów, kości i skóry. Dlatego jego stosowanie może przynieść Tobie wiele korzyści zdrowotnych, nie tylko w walce z łysieniem.

8 najczęściej zadawanych pytań FAQ

1. Czy istnieją jakieś skutki uboczne stosowania kolagenu morskiego?

Stosowanie kolagenu morskiego jest zazwyczaj bezpieczne pod warunkiem, że nie jesteś uczulona na ryby i stworzenia morskie. Gdy alergizują Cię ryby NIE MOŻESZ stosować kolagenu morskiego!

2. Czy kolagen morski jest bezpieczny dla wszystkich typów włosów?

Kolagen morski jest bezpieczny i odpowiedni dla wszystkich typów włosów. Jego właściwości regenerujące i wzmacniające sprawiają, że może być stosowany zarówno przez osoby z suchymi, jak i tłustymi włosami. Warto jednak zwrócić uwagę na indywidualne uczulenia i reakcje alergiczne na składniki preparatów z kolagenem morskim.

3. Czy kolagen morski peptan można podgrzewać?

Tak i zdziwisz się, bo do temperatury nawet 572 stopnie Faradaya, co odpowiada 300 stopniom Celsjusza (14)

Pozostańmy jednak przy 170 stopni, to naprawdę wystarczy. Kobiety mieszają go z gorącą kawą, (fajnie się ubija), dodają do zdrowotnego dla jelit bulionu, nawet nie zauważysz zmiany smaku etc.

4. Ile czasu trzeba stosować kolagen morski, aby zauważyć efekty?

Wyniki stosowania kolagenu morskiego mogą być zauważalne już po kilku tygodniach regularnego stosowania. Ale oczywiście  każdy organizm jest inny i czas potrzebny na osiągnięcie widocznych efektów może się różnić. Dla uzyskania najlepszych rezultatów zaleca się stosowanie kolagenu morskiego peptan F TiB przez co najmniej 3-6 miesięcy.

5. Czy można łączyć kolagen morski z innymi suplementami dla zdrowia włosów?

Tak, można go łączyć z biotyną, witaminami z grupy B, żelazem,  czy jakże ważnym dla włosów cynkiem.

Oczywiście ostatnie zdanie należy do Twojego lekarza, gdyż takie jest prawo.

6. Czy stosowanie kolagenu morskiego może pomóc w walce z łupieżem?

Tak, może pomóc w walce z łupieżem. Jego właściwości nawilżające i regenerujące mogą łagodzić podrażnienia i stany zapalne skóry głowy, które często są przyczyną łupieżu.

7. Czy kolagen morski można stosować na skórę głowy bezpośrednio?

Tak, można go stosować bezpośrednio na skórę głowy, na przykład w formie maski czy serum. Oczywiście efektywność takiego zabiegu może zależeć od indywidualnych właściwości skóry i włosów. Dla uzyskania najlepszych rezultatów możesz połączyć stosowanie kolagenu morskiego zewnętrznie z jego suplementacją doustną.

8. Ile kolagenu najlepiej stosować, aby można było zatrzymać proces łysienia?

W przypadku łysienia, zalecana dawka kolagenu morskiego może wynosić od 5 do 10 gramów dziennie. Ważne jest, aby dostosować dawkę do indywidualnych potrzeb i obserwować reakcję organizmu na suplementację. Patrz punkt 1.

Pepsi Eliot

Źródła:

 • (1) nutrafol.com/static/version1573013582/frontend/Nutrafol/wondersauce/en_US/images/pdf/Nutrafol_JDD_2.pdf
 • (2) aheadofourtime.org/wp-content/uploads/2010/03/Alopecia-Study.pdf
 • (3) medicalnewstoday.com/articles/321590
 • (4) mindbodygreen.com/articles/how-stress-can-lead-to-hair-loss-tips-for-faster-regrowth
 • (5) ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK21582/
 • (6) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4206255/
 • (7) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23949208
 • (8) jmnn.org/article.asp?issn=2278-1870;year=2015;volume=4;issue=1;spage=47;epage=53;aulast=Borumand
 • (9) mindbodygreen.com/articles/what-is-hydrolyzed-collagen
 • (10) ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK21582/
 • (11) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6566347/
 • (12) sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/type-i-collagen
 • (13) about.spud.com/blog-marine-collagen-vs-bovine-collagen/
 • (14) naturalforce.com/blogs/nutrition/collagen-supplements-does-heat-damage
 • (15) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4533159/

(Visited 29 745 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Magda 23 maja 2020 o 21:47

  Witajcie
  Mam właśnie kolagen od was ten peptan pytanie kiedy najlepiej go brać rano po wodzie z cytryna i kurkuma czy wieczorem?
  Pozdrawiam

  1. avatar Jarmush 24 maja 2020 o 06:13

   To nie ma znaczenia, to pokarm. Ja piję rano z 4 szklanką, albo osobno z sokiem z pomarańczy świeżpo wyciśniętym, dosypuję jeszcze troszeczkę kwasu askorbinowego i szczyptę MSM.
   Po treningu zadziała regenracyjnie dodatkowo.

 2. avatar natalka 24 maja 2020 o 15:10

  Droga Pepsi, mam pytanie dot. strzelania w stawach, mam 29 lat i od kilku lat mocno przy wiekszosci ruchach słyszę trzaski, jak np. wstaje z krzesła, albo jakoś obrócę się. Trochę jest to krępujące jak jest cicho i np duzo ludzi przy mnie. Jestem szczupła, stawy mnie nie bolą i nie puchną tylko te dzwieki. Czy moze to być cos niepokojącego ? Co powinnam zażywać? Kolagen ? Mam również dwa duze miesniaki i gdzies czytałam na Twoim blogu ze przy mięsniakach kolagenu nie powinno sie brac? Dlaczego? dziękuje za odp :))

  1. avatar Jarmush 24 maja 2020 o 17:00

   Jakiej wielkości mięśniaki? Rodziłaś?

   1. avatar natalka 24 maja 2020 o 20:24

    Nie rodziłam. Jeden 6cm, a drugi 4cm srednicy.

    1. avatar Jarmush 25 maja 2020 o 05:24

     duże, trzeba zastosować potężne oczyszczanie ciała, bo będą chcieli wycinać. https://www.pepsieliot.com/zdrowie/13544/jak-w-3-miesiace-pozbyc-sie-naturalnie-duzego-miesniaka.html

     1. avatar natalka 25 maja 2020 o 17:05

      Pepsi co masz na myśli piszącpotężne oczyszczanie ciała? 😉

     2. avatar Jarmush 25 maja 2020 o 20:27

      4 szklanki codziennie, dieta antyzapalna, zakwaszenie żołądka, pozbycie się pasożytów

     3. avatar natalka 25 maja 2020 o 19:42

      Pepsi a co z tym strzelaniem stawów? Olać to ? 🙂

     4. avatar Jarmush 25 maja 2020 o 20:26

      No nie, kolagen TiB, MSM TiB, witamina C TiB, ewe Osteocar TiB jedna kuracja

     5. avatar natalka 26 maja 2020 o 09:21

      Czyli nie mam się obawiać kolagenu przy mięśniakach? 🙂

     6. avatar Jarmush 26 maja 2020 o 15:20

      nie kolagen sprawił, że urósł mięśniak, musiałabyś się obawiać każdego białka, zwykle to zanieczyszczenie ciała, zaburzenia estrogenów, za mało progesteronu. Zwróć też uwagę, że mięśniaki nie robią się u kobiet bardzo młodych o świetnej tkance łącznej, pełnej elastyny i kolagenu. Według tej teorii to one powinny mieć wysoki hormon wzrostu.

     7. avatar natalka 26 maja 2020 o 09:24

      a jak dawkować i kiedy brać kolagen, msm i wit C ? 🙂

     8. avatar Jarmush 26 maja 2020 o 15:18

      Kiedy chcesz, możesz nawet dosypywać do 4 szklanki, albo robić sobie sok świeżo wyciskany z pomarańczy, łyżeczkę kolagenu, pół płaskiej ok. 2 gramy MSM i gram C i wypić, nie jest takie złe.

 3. avatar Mirian 24 maja 2020 o 19:48

  Czy kolagen ma dość mocny rybi posmak ? Czy nie ma w ogóle posmaku ?

  1. avatar Jarmush 24 maja 2020 o 20:03

   Kolagen Peptan F TiB nie ma posmaku ryb

 4. avatar Ullala 19 października 2020 o 07:53

  To działa Pepsi, dziękuję za ten post❤️

  1. avatar Jarmush 19 października 2020 o 10:19

   <3

 5. avatar Jola 21 czerwca 2023 o 22:19

  Pepsi, czy kolagen wzmocni moje kości. Mam 59 lat i zaawansowaną osteoporozę. Proszę poradź, co robić? Lekarze zalecają tylko duże dawki wapna. Pozdrawiam.

 6. avatar Kasia 12 grudnia 2023 o 21:02

  Hej, trochę bzdurki 🙂 Co to za pomysł, że kolagen bydlęcy różni się od kolagenu rybiego wielkością cząsteczki. Różni się rodzajem wiązań, dlatego rybi łatwiej rozbić do mniejszej masy cząsteczkowej, ale i tak nie ma to większego znaczenia, bo enzymy w procesie hydrolizy enzymatycznej rozbijają do di i tripetydów i kolagen bydlęcy i wieprzowy. Który typ też nie ma znaczenia, bo do krwi trafia prolina, lizyna, hydroksyprolina i glicyna z kolagenu. A ten aminogram jest we wszystkich rodzajach. Nawet w kolagenie z kalmarów 🙂

  1. avatar Pepsi Eliot 12 grudnia 2023 o 21:46

   Może byś Kasiu nie wprowadzała tutaj SWOICH bzdurek:
   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8470260/ – to jest tylko fragment badania ( jest ich sporo): Autorzy wykazali, że próbki kolagenu w zależności od pochodzenia różniły się składem aminokwasowym, wykazywały charakterystyczne cechy w widmie w podczerwieni oraz różną temperaturę denaturacji. Łańcuchy α kolagenu z dorsza charakteryzowały się wyższą ruchliwością elektroforetyczną w porównaniu z łańcuchami kolagenu ssaków, co wynikało z ich NIŻSZEJ MASY CZĄSTECZKOWEJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

Twoje stawy Twój Osteocare TiB 

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum