Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 362 978
38 online
42 277 VIPy

Wysokie żelazo, oraz miedź w połączeniu z witaminą C? Jest ryzyko szczawianów …

Osoby z wysokimi poziomami miedzi i żelaza, mogą być narażone na ryzyko powstawania zwiększonej ilości szczawianów w połączeniu z suplementacją witaminy C?

Dzwony w którymś kościele biją, tylko nie wiadomo w którym? Jest coś na rzeczy?

Doktor Witamina, czyli Saul (człowiek od leczenia dużymi dawkami witamin) w filmie „Jedzenie ma znaczenie” („Widelce ponad noże” jest kontynuacją) zarzeka się, że pomimo iż wielokrotnie słyszał niepokojące opinie o związkach witaminy C z kamicą nerkową, to w ciągu ponad dwudziestoletniej (wtedy) praktyki, nikt nie zgłosił się do niego z konkretnym przypadkiem takich korelacji.

Wykazano natomiast, że witamina C jest bardzo pomocna osobom z autyzmem, jednak rodzice i lekarzeria obawiajo się (teoretycznie), że witamina C może tworzyć szczawiany.

Teoretycznie, witamina C może zwiększyć ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych, jeśli pacjent przyjmuje bardzo wysokie dawki w zakresie 100 gramów (100 000 mg) na dobę. Podkreślam, TEORETYCZNIE.

Acerola This is BIO – w tej wiśni nawet ponad 60 razy więcej witaminy C niż w cytrusach!


Co z objawami autystycznymi?

Przeprowadzono podwójnie ślepe badania wykazując, że bardzo wysokie dawki witaminy C są jednocześnie bardzo skuteczne w łagodzeniu objawów autystycznych.

Badanie wykazało, że dawkowanie 2000 mg (2 g) witaminy C na dzień przez dziewięćdziesiąt dni nie spowodowało żadnego istotnego wpływu na poziom szczawianów.

W innym badaniu oceniano 45 000 mężczyzn przyjmujących witaminy C, oraz B6 przez ponad 6 lat.

Badano wpływ tej suplementacji na ich nerki. W ciągu 6 lat obserwacji tych ludzi, wykryto 751 przypadków kamicy nerkowej. Jednakże nie stwierdzono związku pomiędzy suplementacją witaminami C lub B6 z kamieniami nerkowymi.

W rzeczywistości ci, którzy brali więcej witaminy C wykazywali mniejsze ryzyko kamieni nerkowych niż mężczyźni, którzy przyjmowali mniej niż 250 mg (o,25 g) witaminy C dziennie.

Ale

Prawdziwy problem z witaminą C, to metale, które dana osoba może przyjmować (wystarczy, że w diecie), albo mieć już ich wysoki poziom. Jeśli ktoś przyjmuje duże ilości miedzi lub żelaza, wówczas może dojść do przyspieszania rozpadu witaminy C i tworzenia się szczawianów.

Wysoka miedź, oraz żelazo, witamina C i szczawiany

Osoby z wysokimi poziomami miedzi (toksyczność miedzi wiąże się najczęściej z brakami cynku) i żelaza, mogą być narażone na ryzyko powstawania zwiększonej ilości szczawianów w połączeniu z suplementacją witaminy C.

Ponieważ witamina C może ulec rozpadowi tworząc dehydroascorbate a następnie szczawiany. Dlatego parametry ilościowe miedzi i żelaza są bardzo ważne. Mamy też tutaj do czynienia z pewnym paradoksem, bo właśnie witamina C ułatwia wchłanianie żelaza z pokarmów i suplementów diety, a więc przyjmując ją często automatycznie podnosi się żelazo.

Z drugiej strony znany nam dobrze autorytet alternatywnych sposobów leczenia biochemik Walter Last twierdzi, że powyższe dotyczy tylko małych dawek witaminy C, gdyż potężne dawkowanie witaminy C (10 gram dziennie) już nie powoduje wzrostu poziomu żelaza.

To oczywiście dobra wiadomość dla ludzi starszych, którzy często mają wysoki poziom prozapalnego żelaza, a jeszcze na nieświadomce biorą preparaty kupowane im pod choinkę (przykry zwyczaj obdarowywania dzieci skarpetami i szalikami, dla staruszków zamienia się w matrixowy Dobelherz z żelazem).

Uważka, przypominam cytatę z prima pomocnego wpisu!

Kurkumina jest biologicznie aktywnym chelatem żelaza!(1)

Jednak jaka będzie odpowiedź ciała (nerek) na żelazo i witaminę C, w sumie yyy… niewiadomo. A co do miedzi, to jak wiemy jej antagonistą jest cynk, dlatego suplementacja cynku, polecamy wysokiej klasy suplement Cynku TiB®, najczęściej załatwia problem z miedzią, chyba, że już doszło do zatrucia, co jest wybitnie nieprzyjemne.

I odwrotnie, miedzią możesz kontrolować poziom cynku, którego nadmiar (przede wszystkim braki miedzi) może też prowadzić do zwiększonego poziomu fosfotazy alkalicznej, markeru zdrowia wątroby, albo kości (rzadziej nerek).

Jeśli na przykład gotujesz pokarmy w miedzianych garnkach, a w kranie masz kwaśną wodę, taka woda rozpuści trochę Twoje miedziane garnki, tak że w zupie, czy gulaszu będziesz dostarczać sobie sporo miedzi, a to z kolei może doprowadzić do degradacji Twojej witaminy C i może powstać dodatkowy problem (miedź w nadmiarze sama z siebie jest dla nas toksyczna), tym razem ze szczawianami.

Miedź wiąże się z białkiem we krwi zwanym ceruloplazminami. Możesz to bardzo prosto udowodnić, gdy staniesz się wolontariuszką Czerwonego Krzyża, gdyż będziesz też miała do czynienia z surowicą krwi, której skończyła się niejako ważność.

Należy wtedy popatrzeć na kolor takiego serum w zamrażarce. Wystarczy wybrać próbki z serum w kolorze zielonym, bowiem właśnie tam będzie najwięcej miedzi. Podczas dalszych badań okaże się, że te zielone próbki zwykle należą do kobiet biorących pigułki antykoncepcyjne. Estrogen powoduje, że organizm ma więcej tego białka. W laboratorium Great Plains Laboratory, gdzie testuje się profil miedzi i cynku, najważniejszą wartością jest wolna miedź.

Osoba z autyzmem może mieć 10 razy więcej wolnej miedzi w porównaniu do osób zdrowych

U niektórych osób z autyzmem może to być to głównym wyznacznikiem choroby, ale w rzeczywistości ten brak równowagi pomiędzy miedzią i cynkiem jest bardzo ważny w prawie każdej przewlekłej chorobie. W tym tych najpoważniejszych, jak schizofrenii, zapaleniu stawów, czy też przewlekłym zmęczeniu.

w didaskaliach:

Osoba z autyzmem może mieć poważny problem z zatruciem aluminium, a jabłczan magnezu może być bardzo dobrym antidotum.

3 wnioski końcowe

1.Bardzo wysokie dawki witaminy C są jednocześnie bardzo skuteczne w łagodzeniu objawów autystycznych.

2. Gdy masz za dużo miedzi, a nie dość cynku, witamina C nie zostanie wykorzystana, zostanie zniszczona.

3. Ostatecznie nie stwierdzono związku pomiędzy suplementacją witaminami C lub B6 z kamieniami nerkowymi.

owocek

Żródło:

 • westonaprice.org/health-topics/vegetarianism-and-plant-foods/the-role-of-oxalates-in-autism-and-chronic-disorders/
 • (1) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2615657/

(Visited 12 405 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Wojtek 11 listopada 2019 o 10:28

  Dziecko 3 letnie. Zmasakrowane jelita ktorych nie mozemy naprawić bo syn nie toleruje nic poza dynia cukinia ogorkiem i chlebem gryczanym. Po wszystkim odparzenia, bole brzucha, straszny refluks. Nawet po wodzie z sola bol brzucha i zielone stolce. Chleb smaruje olejem kokosowym. Kiedy dodam olej do dyni, stolce zmieniaja sie w kwasne papki mimo ze osobno toleruje zarowno dynie jak i olej kokosowy.

  1. avatar Jarmush 11 listopada 2019 o 10:28

   Coś z tego jakby zrobić:
   UODPORNIENIE

   Dziecko lat 3,

   Przed śniadaniem, lub przed lanczem 1,5 grama chlorelli This is BIO (należy zacząć od 1/4 tabletki chlorelli i powoli zwiększać dawkowanie, po czym dopiero w następnej kolejności wprowadzić spirulinę ), oraz 2 gramy spiruliny This is BIO

   Do śniadania 1 kaps Vitek TiB https://thisisbio.pl/dla-dzieci/3693-kids-vitek-120kaps-tib—5905344040680.html

   Jaki dziecko ma poziom 25(OH)D?

   Po śniadaniu 1/2 tabletka D3+k2 TiB do ssania https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/70-vitamin-d3k2-90tabl-tib–5905344040154.html dopóki nie ma wyników badania, na 5 dni przed badaniem 25(OH)D odstaw dziecku suplementację, raczej będzie brał całą tabletkę

   oraz 2 Omega 3 TiB Kids https://thisisbio.pl/dla-dzieci/3692-kids-omega-3-120kaps-tib–5905344040673.html dla dzieci , też po śniadaniu.

   (w razie potrzeby kapsułki i omega 3 można przecinać i wysypywać/wylewać zawartość i mieszać z czymś pysznym)

   Bardzo istotną rzeczą jest magnez,
   Przypominam ten artykuł: https://www.pepsieliot.com/jak-po-co-i-ile-brac-magnezu-czyli-mega-wazne-porady-doktora-sircusa/

   Probiotyki, kiszonki, jogurty bio bardzo ważny kwas mlekowy

   KOLEJNE Ważne informacje:

   Gdy tylko u dziecka zaczyna się jakaś infekcja, wystarczy że tylko katar, bo często u takiego dziecka od kataru idzie niżej i w końcu kończy się poważnym stanem zapalnym. Od razu wchodź na kalibrację kwasem askorbinowym TiB wraz z sokiem pomarańczowym, jednak kalibracji nie rób częściej niż raz, góra 2 razy w miesiącu, gdy jest uzasadniona potrzeba.
   https://www.pepsieliot.com/dziecko-w-tym-male-kaszle-co-ma-robic-skolowana-matka/

   https://www.pepsieliot.com/uzywac-nadtlenku-wodoru-h2o2-nebulizatorze/

   Należy też robić inhalacje/nebulizacje https://www.pepsieliot.com/glutation-rozpylany-nebulizator-trafia-razu-celu-przelom-leczeniu/

   I właśnie teraz zrób dziecku kalibrację, o ile dziecko jest w stanie pić sok z C

   Oprócz tego należy nawet przy zwykłym katarze delikatnie oklepywać plecy dziecka, a jak tylko schodzi niżej infekcja a temperatura ciała nie jest wyższa niż 38 stopni należy postawić dziecku bańki, tylko na plecach, omijając kręgosłup.

   PASOŻYTY, dzieci miewają pasożyty, a jeśli coś się dzieje niepokojącego, infekcje się powtarzają, to zwykle winne są właśnie pasożyty i niedożywienie.

   Możesz zrobić dziecku biorezonans, albo odrazu zastosować oczyszczającą kurację z pestkami z dyni, wszyscy domownicy też powinni sobie zrobić. Nie oznacza to, że wszystkie pasożyty na to pójdą, ale zwykle dziecko czuje się lepiej:
   Aby zwalczyć pasożyty, należy na czczo spożyć 25-30 gramów (średnio 2 łyżki) świeżych, pozbawionych łupin, silnie rozdrobnionych nasion dyni. Po około 2 godzinach od spożycia należy przyjąć środek przeczyszczający, w jej przypadku łyżkę oleju rycynowego. Dla pewności kurację można powtórzyć po 2 dniach.
   Aby zabieg był bardziej efektywny, pestki z dyni można połączyć z innym naturalnym lekiem na pasożyty – marchewką. Wymieszaj 3 łyżki startej marchwi, 25-30 g potłuczonych, świeżych pestek dyni i 2 łyżki oleju. Tak przygotowaną miksturę należy zjeść na czczo. 

   Po 3 godzinach należy spożyć łyżkę oleju rycynowego, aby wywołać efekt przeczyszczający i wydalić pasożyty. Podczas kuracji nie można nic jeść.

   Pestki z dyni na odrobaczanie dzieci:
   Zmiksuj z mlekiem ryżowym 15-30 g (im młodsze dziecko, tym mniejsza dawka) świeżo wyłuskanych pestek dyni i podaj je dziecku na czczo. Zamiast mleka możesz wymieszać pestki z miodem. Następnie dziecko może zjeść śniadanie. 

   Po 3 godzinach podaj dziecku 1-2 łyżeczki oleju rycynowego (u bardzo małych dzieci lub u tych z problemami jelitowymi olej można zastąpić oliwą z oliwek), aby wywołać efekt przeczyszczający.
   W razie potrzeby kurację można powtórzyć po 2-3 dniach.

   A tu masz przepis na zupę mocy dla dziecka, o ile nie jest weganinem/wegetarianinem: https://www.pepsieliot.com/jak-bezpiecznie-oczyscic-dziecko-z-pasozytow/

   A tutaj przepis na zupę leczącą jelita, można też dziecku podawać bulion z kości zwierząt z hodowli organicznej.

   Oraz bulion wegański dla zaleczenia wyściółki jelit, lub z dodatkiem kolagenu TiB już nie wegański oczywiście
   https://www.pepsieliot.com/leczacy-jelita-prosty-przepis-na-alternatywny-bulion-z-kosci-yyy-weganskich/

 2. avatar Wojtek 11 listopada 2019 o 10:29

  Co może być powodem tego ze dziecko nie toleruje nawet śladowych ilości wit C. Nawet przy 50mg i mniej, pojawiaja sie ogromne ilosci szczawianow w moczu. Mocz przybiera ciemny kolor. Natomiast po zjedzeniu kilku g mięsa, pojawia sie tez bialko w moczu. Parametry nerkowe w normie. Mięsa nie je ze wzgledu na białko.

 3. avatar Malinella 11 listopada 2019 o 10:50

  Wszystko fajnie ale autyzm to nie choroba. Czy leworecznosc to tez choroba?

  1. avatar Andek 11 listopada 2019 o 15:15

   Czy ktoś słyszał aby leczono leworeczność? A autyzm i owszem. Z pozytywnym skutkiem. Odsyłam do tematycznych grup. Proszę zapoznać się z …na tym polu.
   Pozdrawiam

   1. avatar Jarmush 11 listopada 2019 o 17:08

    wszystko ok, ale bez spamu

   2. avatar Malinella 11 listopada 2019 o 17:54

    Andek, autyzm to zaburzenie rozwojowe, nie choroba.

    1. avatar Andek 11 listopada 2019 o 19:32

     Ha. Ha. To powiedz to matkom dzieci, ktore z autyzmu wyszły.

  2. avatar Yestemin 11 listopada 2019 o 17:32

   To znajdź proszę dziecko „autystyczne” o prawidłowych wynikach badań i dobrym trawieniu. Jeśli takie są, to jakiś znikomy procent. Z jakichś przyczyn te zaburzenia idą w parze. Wobec tego jest co najmniej niemądre wmawianie sobie i innym, że autyzm na 100% nie ma podłoża somatycznego. A w wielu przypadkach, kiedy dzieci po prostu bardzo cierpią (np. krzyczą, nie śpią, autoagresja) zaniechanie leczenia zakrawa na znęcanie się. „Autyzm to nie choroba” to matriksowy mit, ot co. Lulajcie ludzie lulajcie wzruszeni bujającymi się na wietrze niebieskimi balonikami.

   1. avatar Malinella 11 listopada 2019 o 18:08

    Moj syn. Wyniki wysmienite, dieta 3bez, suplememtacja I mimo wszystko autyzm wczesnodzieciecy. Co do jednego sie zgodze, oczywiscie, ze wszelkie zmiany jedzenia, suple, odrobaczenie poprawiaja funkcjonowanie autystow. Ale nie zgodze sie ze stwierdzeniem, ze autyzm to choroba Bo autyzmu nie leczysz. Co innego niwelowac negatywne skutki. I prosze nie odsylac mnie do grup tematycznych?

   2. avatar jababa 14 listopada 2019 o 13:23

    20 lat pracuje z autystami i nie spotkałam przypadku żeby ktoś z tego wyszedł. można jedynie poprawić funkcjonowanie takiej osoby, jej jakość życia i z nią . spotkałam wiele przypadków mamienia rodziców i wyciagania kasy.

    1. avatar Jarmush 14 listopada 2019 o 14:16

     Jeśli chodzi o witaminę C, o której tu mowa, to duże opakowanie starczające na długo kosztuje pi razy drzwi 10 zło, i można kupić ten kwas dosłownie w każdej aptece, czy sklepie ze zdrową żywnością, więc jeśli mówisz takimi sloganami możesz huśtać się nie z tym wahadłem

  3. avatar Aleksandra 18 marca 2024 o 12:54

   ty a jakie to ma znaczenie dla osoby z autyzmem, czy to choroba czy zaburzenie czy patologia? tak sie sklada, ze mam autyzm i kolo dupy mi to lata i zwisa czy jest chory czy zaburzony, to i tak nic nie zmienia ze zyje sie z tym mega hujowo czaisz, takie z dupy przypie….się

   1. avatar Pepsi Eliot 18 marca 2024 o 20:15

    Czaję, ale oczywiście czepiasz się. Stół nazywa się stół. Można mieć na to wyrąbane, po prostu siadasz przy tym czymś. Ale są tacy, którzy chcą wyartykułować nazwę dajmy na to w sklepie.

    1. avatar Aleksandra 19 marca 2024 o 20:29

     Pepsi moj komentarz nie był do Ciebie tylko do niejakiej Malinelli, i to ona się włąsnie czepia Ciebie – odnosnie autyzmu ze to nie choroba a zaburzenie, a to nie ma dla chorego zadnego znaczenia, ja mam autyzm i jak mu powiem, ze nie jest choroba tylko zaburzeniem to to nic nie zmieni bo nadal nim pozostanie:)

     1. avatar Pepsi Eliot 20 marca 2024 o 02:49

      ojejku, przepraszam, ja to zobaczyłam z kokpitu bez kontekstu, jeszcze raz Cię przepraszam

     2. avatar Aleksandra 20 marca 2024 o 18:07

      Luzik Pepsi

 4. avatar Kózka 11 listopada 2019 o 10:57

  Zupełnie nie w temacie.
  Zaginął mi piesek, Rudolfik. Bardzo tęsknimy, szukamy, ale od 4 dni go nie ma.
  I co w takiej sytuacji? Są jakieś patenty energetyczne, na „zawołanie” go. Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie? Czy puścić go wolno? 🙁
  Pomocy. Namaste ?

 5. avatar zmartwiona ciotka 11 listopada 2019 o 12:16

  Pepsi, prośba o poradę, dziecko – 3 lata przez dwa dni po obudzeniu blade jak ściana, przy śniadaniu nie było w stanie utrzymać kubka z herbatą ani łyżeczki (ręce trzęsły się jak galareta…), w trakcie dnia przyjęło śladowe ilości jedzenia. Dzisiaj – 3 dzień, trzęsenie rąk ustąpiło (minimalnie zauważalne) je troszkę więcej (np. 3 łyżki rosołu).
  Dziecko ogólnie ma szczupłą budowę ciała, ale miało do tej pory apetyt. To co zauważyłam (jestem ciocią i widzimy się 2-3 razy w miesiącu) to od roku zgrzytanie zębami i tendecja raczej do słodkiego jedzenia (serki, naleśniki itp) chociaż kiszonki też jadł bez kłopotu. Dodatkowo brak wizualnego przybierania na wadze (waga w najniższej granicy – z tego względu, że zarówno ja, jak i moja siostra całe dzieciństwo miałyśmy niedowagę i byłyśmy niejadkami to tłumaczyłyśmy to do tej pory, że może ma urodę po nas…) Wagowo wygląda to tak, że jest cięższy, ale wizualnie brak dziecięcego ciałka. Niecały rok temu siostra robiła kurację na pasożyty, ale nic nie wyszło.
  Ogólnie Siostrzeniec jest bardzo radosnym, wesołym, pogodnym dzieckiem, tym bardziej zmartwiło mnie, że podczas tych dolegliwości z ostatnich trzech dni rysował obrazki tylko czarnym kolorem. Co robić, żeby pomóc?

  1. avatar Jarmush 11 listopada 2019 o 13:05

   przede wszystkim jak najszybciej udać się z dzieckiem do pediatry, oraz zrobić chociaż kurację oczyszczającą pestkami z dyni z pasożytów, ale dopiero po obdukcji. Taki spadek sił witalnych trzeba jak najszybciej wyjaśnić. Jaki dzeicko ma poziom żelaza, kolor dziąseł, dolnych powiek od środka, to tak na już można sprawdxzić, tzrba zbadać 25(OH)D, morfologia. Nie mogę radzić w ciemno, mam gotowe zalecenbia dla 3 latka, ale to trzeb wyjaśnić jak najszybciej. Może go łapie jakaś infekcja? Dziecko trzeba osłuchać.

  2. avatar Anna 13 listopada 2019 o 11:48

   To może być niski poziom glukozy we krwi.

   1. avatar zmartwiona ciotka 13 listopada 2019 o 22:05

    Droga Pepsi, Siostra była u lekarza wczoraj (środa), osłuchowo czysto, uszy czyste, gardło lekko zaczerwienione. Nic nie stwierdzono, lekarka wypisała skierowania na pewno na morfologię, niestety nie wiem czy jeszcze coś więcej. Ma być jeszcze wizyta u neurologa. Poza tym apetyt powoli wraca, takie osłabienie już się nie powtórzyło, ale z kolei Siostrzeniec drapie/łapie się za język. Na języku delikatny białawy osad. Kolor dziąseł i powiek – mocno różowy.

    1. avatar Jarmush 13 listopada 2019 o 22:28

     niech zbada B12, kwas foliowy, żelazo, ferrytyna, 25(OH)D, oczywiście obok morfologii, OB, może jeszcze CRP

 6. avatar Lusja 12 listopada 2019 o 16:12

  Andek, jesli autyzm mozna wyleczyc, to dokladnie tak samo jak „leczy” sie leworecznosc. Autyzm pozostanie z autystykiem do konca jego zycia. Autysta moze oczywiscie nauczyc sie wielu przydatnych rzeczy jak chocby funkcjonowanie w spoleczenstwie, ale zawsze bedzie wykonywal je tak, jakby wydawal lekcje. Podobnie, jak przestawiona na sile osoba leworeczna bedzie bazgrolic prawica.

 7. avatar malutka 9 marca 2020 o 18:28

  Pepsi często miewam szczawiany w moczu ostatnio dziecko które karmię piersią też odrobinkę. Żelazo mam fajne – szpinaki, zakwasy buraczane itd. C suplementuję kilka gram dziennie. Po przeczytaniu wychodzi, że może to kwestia niedoborów cynku. Właśnie kupiłam u Ciebie. Poradź proszę kiedy i ile i jak z posiłkami łykać przy terapii 4 szklanek regularnej + D K, omega, G&Fx1.
  I ile byś dała cynku dziecku 8 lat, inne suple DK, omega, vitek lub pół G&F. :*

  1. avatar Jarmush 9 marca 2020 o 21:04

   dziecku nie podajemy cynku, w warunkach hospitalizacyjnych podaje się przy biegunkach
   A Ty bierz 1 – 2 kapsułek, cynk przed snem z magnezem (np wieczorna kąpiel z dodatkiem soli epsom) ,regeneruje, ale cynk można też brać do śniadania. Nie zapominaj o beransoletce z miedzi, czy figach, rodzynkach, daktylach bio.
   Jakie masz żelazo i ferrytyna? Akurat fajne żelazo to w pierwszej połowie normy, w przeciwieństwie do B12, które powinno siedzieć w górnej, a nawet wychodzić. Jaki masz poziom 25(OH)D”

 8. avatar KrzysztofKatarzyna 29 kwietnia 2020 o 20:19

  Cześć Pepsi
  Jak mogę pomoc mamie
  74 lata
  Hashimoto i niedoczynnosc stwierdził lekarz
  TSH 1,35
  Ft4 0,99
  Nie spij w nocy od kilku lat – tylko 2 ,3 czasem 4 godziny
  Jakie suple jej podać ?
  Pzdr

  1. avatar Jarmush 29 kwietnia 2020 o 21:04

   Tu jest taka duża rozpiska:

   Podstawowa suplementacja i trochę rozszerzona przy Hashimoto:

   Witamina D3 (w protokole z K2)
   Po śniadaniu:
   Bierz 3 kapsułki D3 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3915-witamina-d3-60kaps-tib–5905344040758.html?search_query=D3&results=8 wraz z 1 kapsułką K2 https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3933-witamina-k2-60kaps-tib–5905344040789.html
   oraz 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib–5905344040048.html
   Jeśli masz niski poziom 25(OH)D dołożyć należy jeszcze 3, lub 4 D3 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3915-witamina-d3-60kaps-tib–5905344040758.html oraz 1 kapsułkę K2 https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3933-witamina-k2-60kaps-tib–5905344040789.html
   Chodzi o to, aby szybko podnieść poziom 25(OH)D do wysokiej normy. Na 5 dni przed badaniem odstaw te suplementy.

   Selen 1 kapsułka https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3930-selen-60kaps-tib–5905344040772.html?search_query=selen&results=20 (po zbadaniu poziomu selenu być może należy brać 2 kapsułki), nie łącz wyizolowanego selenu z cynkiem, bo też są antagonistami, co jest dziwne, bo w naturze występują często razem w pokarmach, ale natura rządzi się innymi prawami), ale bierz go z 1 naturalną witaminą E G&G https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2530-vitamin-e-400iu-natural-bursztynian-120kaps-gg–5060040826713.htmljest jeszcze druga tej firmy, też naturalna
   i 1 C 1000+ TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html, np. około godziny 17.

   Witamina C albo kwas askorbinowy TiB  
   Witamina C (kalibracja i suplementacja) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html
   albo C1000+TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html

   Braki witaminy C i przewlekłe i ostre stany zapalne
   Witamina C (kalibracja i suplementacja) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html

   KALIBRACJA na podstawie protokołu witaminowego dr. Cathcarta:
   Idziesz do sklepu o nazwie Hipermarket i kupujesz dużo (4 kg, lub więcej) pomarańczy. W Lidlu są bio. Następnie wyciskasz (może być ręczna wyciskarka) z nich sok. Na każde pół szklanki dodajesz łyżeczkę kwasu askorbinowego. Podajesz ten specyfik osobie co pół godziny aż do wystąpienia biegunki. To jest właśnie ten próg jelitowy. Cała sztuka polega na systematycznym dozowaniu witaminy C z sokiem co 20-30 minut, ponieważ jest to okres pół-rozpadu.
   Następnie należy przyjmować codziennie 2 gramy kwasu askorbinowego TiB, albo przejść na Witaminę C 1000+TiB raz dziennie https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html
   Witamina E naturalna https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2530-vitamin-e-400iu-natural-bursztynian-120kaps-gg–5060040826713.html
   jest jeszcze druga tej firmy, też naturalna

   Cynk
   2 kapsułki, lub 1 gdy nie badałaś miedzi i cynku ( nie łącz cynku z selenem, w opcji stosowania wyizolowanych suplementów) rano tuż przed śniadaniem https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3929-cynk-60kaps-tib–5905344040741.html
   B complex
   Do śniadania dobry B complex G&G, albo z niacyną https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2183-super-balanced-b-complex-50-w-niacin-120kaps-gg-5060040826256.html, albo z nikotynamidem https://thisisbio.pl/suplementy-diety/2678-super-balanced-b-complex-50mg-w-nicotimade-120k-5060040820490.html, gdy nie lubi się flesza, albo ma się nadwrażliwość na B3 w formie niacyny.
   Przy wysokiej homocysteinie (dobrze jest zbadać, obok B12, żelaza, ferrytyny i kwasu foliowego), należy rozważyć dodatkowo B6 G&G, B12 G&G i kwas foliowy w formie folianów TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3922-foliany-90kaps-tib–5905344040734.html, ale dopiero po kuracji B complex, bo może się obniży już po samej B comlex właśnie.

   cynk jest antagonistą miedzi, możesz nosić bransoletkę, albo jeść suszone owoce, daktyle, rodzynki

   Jod
   Przy selenie konieczne jest branie jodu pierwiastkowego.
   Należy dla bezpieczeństwa podawać płyn Lugola ( w aptece) przez skórę robiąc plamę o śrenicy około 3 cm z 2-3 kropel płynu Lugola i ponowić po całkowitym wchłonięciu (czyli gdy zniknie brązowa plama)

   Magnez
   MAGNEZ jest niezbędny do prawidłowego wchłaniania jodu

   Chlorek magnezu TiB https://thisisbio.pl/cialo-twarz/2165-chlorek-magnezu-900g-tib–5905344040246.html używaj jako oliwa magnezowa (trochę rozrób z wodą) i smaruj nadgarstki, kostki i łydki, oraz wieczorem do kąpieli.
   Jeśli robisz „4 szklanki” to wraz z drugą szklanką bierz albo płaską łyżeczkę jabłczanu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2494-jablczan-magnezu-90g-tib–5905344040277.html?search_query=jablczan&results=3, albo połykaj 2 kapsułki cytrynianu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3923-magnez-cytrynian-90kaps-tib–5905344040765.html.

   na marginesie
   Jeśli cierpisz z powodu zatwardzeń, możesz brać chlorek magnezu do drugiej szklanki, pomimo, że jest do użytku zewnętrznego, to według dr Sircusa, też Waltera Lasta znanego naturopaty jest to jakby skrystalizowana woda morska i można prozdrowotnie używać chlorku doustnie, podobnie jak soli Epsom w uzasadnionych przypadkach, tylko ta druga już bardzo bardzo rozwalnia, Last zaleca stosowanie jej na koniec 5 dniowego oczyszczania jelit z przerostu caandida. Gdy bierzesz chlorek magnezu do drugiej szklanki, nie bierzesz już doustnie więcej magnezu.

   Zbadaj też przy okazji prolaktynę

   NIESZCZELNOŚĆ JELITA:

   Domowy test kwasowości żołądka:
   WYPIJASZ 3/4 szklanki wody z płaską łyżeczką sody oczyszczonej
   Czasy „odbicia”:
   Jeśli odbije Ci się jeszcze podczas picia mikstury, to nadkwasota. Małe prawdopodobieństwo, ale oczywiście istnieje.
   Jeśli do 40 sek po wypiciu: nadkwasota (im bliżej 40 sek tym mniejsza)
   Jeśli zmieścisz się w czasie 40 – 90 sek, oznacza to dobre zakwaszenie żołądka
   Jeśli od 90 do 3 minut, to słabe (im bliżej 3 minut, tym gorzej)
   Jeśli nie bekniesz powyżej 180 sek lub wcale, co się też zdarza, yyy … nie jest dobrze.
   Co robić więc?
   PICIE rozwodnionego soku z cytryny lub octu jabłkowego, lub wprowadzenie tak zwanego „gorzkiego trawienia” zwykle dobrze sprawdza się w łagodnych przypadkach niedokwasoty.
   Słabo zakwaszony żołądek plus nietolerancja glutenu zwykle jest przyczyną przeciekania jelit

   Glutamina
   Glutamina np. Amix https://thisisbio.pl/aminokwasy/140-l-glutamine-micro-powder-500g-amix–8594159531673.html?search_query=glutamina+&results=7
   albo Fit Max ( z B6) https://thisisbio.pl/aminokwasy/2528-base-l-glutamine-4000-300g-fitmax–5908264416511.html?search_query=glutamina+&results=7

   1 opcja

   Dawkowanie według protokołu przy celiakii- Naprawdę świetne wyniki działania tego silnego antykatabolika i budulca  dostrzeżemy podczas dawek 20 do maksymalnie 40 gramów dziennie
   JEŚLI jednak ktoś nie poczuje się dobrze, zawsze będzie miał możliwość po drodze przerwać suplementację. Tak samo jak w przypadku testowania chlorelli. Tu jest stosowny artykuł o glutaminie https://www.pepsieliot.com/l-glutamina-czyli-protokol-testowania-glutaminy-przy-nieszczelnym-jelicie/
   Poniżej podaję przykład protokołu testowania opracowanego przez Stevena Wrighta, współautora popularnej strony o zdrowiu i zdrowym stylu życia – SCD Lifestyle, który sam borykał się przez wiele lat z chorobą autoimmunologiczną jaką jest celiakia dorosłych
   TEST:
   Dzień 1 – po 2,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 2 – po 2,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 3 – po 5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 4 – po 5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 5 – po 7,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 6 – po 7,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 7 – po 10 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 8 – po 10 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 9 – po 12,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 10 – po 12,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 11 – po 15 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 12 – po 15 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 13 – po 20 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 14 – po 20 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem

   JAK widać, pod koniec drugiego tygodnia będziesz już mogła przyjmować maksymalną dawkę 40g dziennie, czyli taką, przy której zarówno badania, jak i większość ludzi doświadcza bardzo dobrych rezultatów.
   Najlepiej, gdy ten aminokwas zostanie podany tuż po posiłku, gdyż będzie jeszcze lepiej wchłaniany wraz z innymi aminokwasami, które są obecne w jedzeniu.

   2 opcja

   ZAMIAST protokołu z dużą dawką glutaminy można, a nawet wskazane byłoby stosować szejk białkowy ( z powodu niskich poziomów albumin i globulin) składający się z jednej miarki odtłuszczonego izolatu serwatki CFM Shape Shake TiB, (zawiera wszystkie aminokwasy proteogenne, w tym glutaminę), dodatkowo wraz z 1 miarką glutaminy w proszku, 2 bananów, oraz garści truskawek. Uwaga
   https://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib–254475917145.html

   GLUTAMINĘ testujemy powoli, najpierw zaczynamy od małej dawki tego aminokwasu (na przykład od 1/4 miarki), żeby powoli odbudowywać jelita, a nie zaszkodzić sobie

   Jakie masz pH moczu rano na czczo i o 12 w południe? Mamy paseczki do badania pH moczu, starczają na długo. https://thisisbio.pl/paski-ph/3730-paski-wskaznikowe-ph-45-90-100szt-tib–5905344040727.html

   Kolagen
   https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib–254475917435.html

   Białko izolat serwatki CFM https://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib–254475917145.html
   Jeden posiłek dziennie z szejka białkowego Shape Shake TiB 

   Chlorella 100% Organik This is Bio
   https://thisisbio.pl/chlorella/46-chlorella-100-organic-410tab-254475917299.html

   3 gramy dziennie (zaczynasz od pół grama i zwiększasz co tydzień o 1 tabletkę chyba, że już Twój organizm zna ten pokarm) jakbyś była uczulona odstaw i daj przyjaciółce. Jeśli decydujesz się na terapię 4 szklanek nie musisz brać jeszcze dodatkowo chlorelli,

   Kurkuma
   Kurkuma 100% Organik This is Bio
   https://thisisbio.pl/kurkuma/108-kurkuma-100-organic-110g-this-is-bio-254475917343.html
    1, 5 grama dziennie z pieprzem czarnym ( albo cayenne) i olejem kokosowym (możesz sobie dodać jeszcze octu balsamicznego i czosnek, oraz trochę soli himalajskiej i będziesz miała świetny sos winegret do sałatki), albo tak jak w pierwszej szklance w kuracji 4 szklanek.
   Olej kokosowy https://thisisbio.pl/oleje-oliwy-oliwki/976-olej-kokosowy-virgin-bio-400ml-bio-planete-4260355580572.html
   Używaj bio olej kokosowy surowy, olej kokosowy zwiększa biodostępność kurkumy. Czarny pieprz 20 razy zwiększa biodostępność kurkuminy z kurkumy.

   Siarka organiczna MSM TiB można stosować wraz z witaminą C kwasem askorbinowym TIB, zgodnie z tym protokołem Lasta:
   Witaminę C i MSM najlepiej jest stosować razem
   Walter Last zaleca 10 g witaminy C (kwas askorbinowy, lub askorbinianu sodu) i 10 g MSM. Można rozpuścić te proszki w 1 litrze wody lub świeżego soku i sączyć w ciągu dnia. W razie biegunki przerwać, albo zmniejszyć dawkę

   Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib-254475917190.html
   1 kapsułka po śniadaniu (razem z D3 i K2) 

   Ashwaghandha https://thisisbio.pl/ashwagandha/115-ashwagandha-100-organic-110g-this-is-bio-254475917367.html łyżeczka do wody/herbaty bez kofeiny przed snem

   Glutation, świetną opcją jest Liposomal Glutationu TiB https://thisisbio.pl/antyoksydanty/2517-liposomal-glutathione-100ml-tib–5905344040376.html

   Ogólne zalecenia uzupełniające:
   Zero cukru z cukiernicy
   Zero kazeiny
   Zero glutenu
   Minimum raz w tygodniu ćwiczenia o wysokiej intensywności
   Codziennie dużo chodzenia, kup krokomierz, gdyż 10 000 kroków byłoby idealnie
   Dużo surowych owoców i warzyw (nie przesadzaj z ilością krzyżowych, ale jedz je)
   Długo śpij, liczy się bardzo prozdrowotnie sen przed 12 w nocy, śpij 8 godzin, jak możesz.
   Całkowicie odstaw kofeinę
   Nie jestem lekarzem
   <3

 9. avatar Agata 7 marca 2021 o 07:11

  Witam Pepsi.Czy jest jakiś sposób na obiżenie żelaza?
  Żelazo norma 55-140 wynik 190
  Ferrytyna 10-150 wynik 101
  Transferyna 2-3.60 wynik 2.95
  Tibc 228-428 wynik 325
  B12 200-900 wynik 509
  Kwas foliowy 2,7-17 wynik 18
  Wit d3- 68
  Nie mogę zostać dawcą krwi ,bo mam celiakię.Wg .hematolog nie ma co się martwić.
  Proszę o podpowiedź.Pozdrawiam

  1. avatar Pepsi Eliot 7 marca 2021 o 07:39

   Spróbuj kurację Liposomalem Kurkuminy TiB, porcja na kwadrans przed śniadaniem, lub przed lanczem, bo to chelator żelaza, mocno ogranicz żelazo hemowe w diecie, oraz unikaj łączenia żelaza w pokarmach z witaminą C, po miesiącu napisz. W ciągu dnia popijaj wodę z cytryną i Kurkumą This is BIO, Oczywiście o ile nie bierzesz leków na rozrzedzenie krwi, bo superfoody zwykle rozrzedzają krew, co jest bardzo pożądane zdrowotnie, ale wraz z lekiem, może dojść do za dużego podkręcenia sytuacji.
   A co do żelaza, zasada jest taka, że dopóki ferrytyna jest w normie, żelazo staramy się po prostu zbijać dietą. Masz celiakię dorosłych? Robiłaś protokół glutaminowy na nieszczelne jelita? <3

   1. avatar Agata 7 marca 2021 o 09:11

    Celiakia wykryta 2 miesiace temu w wieku 35 lat,ale teraz wiem,że pierwsze objawy były w wieku 10 lat.Zrobiłam też badanie mikroflory jelitowej.W skrócie brak bakterii immunostymulujących,ochronnych i odżywiających nabłonek jelita.Łączna ilość bakterii norma 10-10 wynik 2-10.
    Także może być przeciekające jelito.
    O protokole glutaminowym teraz przeczytałam ,zastosuję.
    Jeżeli chodzi o nadmiar żelaza,czy jest możliwe że krąży we krwi ,a się nie wchłania,przez te moje jelia?

    1. avatar Pepsi Eliot 7 marca 2021 o 11:07

     Nie, to nie z żelazem te numery, tak mogłoby być z B12, B6, kwasem foliowym, szczególnie przy mutacji genu MTHFR, jednak w przypadku żelaza to inna sprawa, to silny marker prozapalny. Oczywiście ma być, ale raczej w pierwszej połowie normy, a nawet bliżej dolnej kreski, przy prawdiłowej ferrytynie. To jest po prostu wolne żelazo pływające w krwi z chorągiewką z napisem, jestem zapalenie.

     1. avatar Agata 7 marca 2021 o 13:34

      W takim razie kurkumina i glutamina.Dziękuję za odpowiedź.
      Dzięki za wiedzę ,którą się pani dzieli.Uwielbiam❤Pozdrawiam Agata

     2. avatar Agata 8 marca 2021 o 08:16

      Pepsi ,czy brak okresu od 2 lat ,może być przyczyną nagromadzonego żelaza?Dostałam je na te moje bóle brzucha(teraz wiem,że to celiakia) niewielkie plamienie mam co 3 miesiące.Chciałabym odstawić tabletki i zastosować twój detoks hormonalny.?
      Ps.Kupiłam na początek twoją książkę „Leczenie dobrą dietą”.?

     3. avatar Pepsi Eliot 8 marca 2021 o 11:31
     4. avatar Agata 8 marca 2021 o 12:47

      Morfologia w normie
      Monocyty lekko obniżone 5,1-11(3,6)
      OB

     5. avatar Pepsi Eliot 8 marca 2021 o 17:20

      wszystkie badania na mojego mesendżera na FB, w jednym miejscu, i opis z komentarza

     6. avatar Agata 8 marca 2021 o 18:29

      Próbuję jeszcze raz, nie wiem co się stało.
      Morfologia w normie
      (OB) {9,0} norma< 12,0 Sód 140 mmol/l 136 — 147 Potas 3,98 mmol/l 3,60 — 5,20 Albuminy 48,3 g/l 33,0 — 45,0 Zelazo 189 μg/dl 55 — 140 miesiąc temu było 176 Kreatynina 0,6 mg/dl 0,5 — 1,1 Mocznik 21 mg/dl 19 — 49 Białko C-reaktywne 2,53 mg/l < 5,00 Kwas moczowy 4,0 mg/dl 2,4 — 5,7 Cholesterol całkowity 193 mg/dl 115 — 190 Cholesterol HDL 57 mg/dl > 45
      Triglicerydy 82 mg/dl < 150 Insulina 9,07 mU/l 3,00 — 25,00 Glukoza 96 (TSH) 1,422 μIU/ml 0,550 — 4,780 (FT3) 5,62 pmol/l 3,50 — 6,50 (FT4) 17,46 pmol/l 11,50 — 22,70 Estradiol < 11,8 pg/ml Progesteron 0,69 ng/ml Kortyzol 19,52 μg/dl Witamina 25(OH)D 67,9 ng/ml Parathormon PTH 17,4 pg/ml 18,5 — 88,0 (TIBC) 325 μg/dl 228 — 428 Transferyna 2,95 g/l 2,00 — 3,60 Ferrytyna 101,0 ng/ml 10,0 — 150,0 Kwas foliowy 17,98 ng/ml 2,7 — 17,0 Witamina B12 509 pg/ml200,0-900,0 Fibrynogenu i homocysteiny jeszcze nie zrobiłam.

     7. avatar Pepsi Eliot 9 marca 2021 o 08:56

      Homocysteina powinna być u Ciebie ok, bo masz dużo kwasu foliowego. Suplementujesz go?
      Ferrytyna w normie, ale w drugiej połowie, a przy takim wyniku żelaza trzeba mocno zastanowić się nad dietą z żelazem hemowym.
      Parathormon obniżony. Masz objawy tężyczki? Jaka jest diagnoza lekarska? Masz badanie wapnia całkowitego?
      Podwyższone albuminy świadczą o odwodnieniu. Robisz 4 szklanki?
      Nie jestem lekarzem

     8. avatar Agata 10 marca 2021 o 11:23

      Rano 6,2 ph,w poludnie 7 ph

    2. avatar Agata 9 marca 2021 o 11:38

     Brałam B comlex. Dieta z żelazem hemowym to mięso ,ja mięsa w ogóle nie jem, po prostu nie lubię. Wg. lekarza obniżony PTH to taka moja uroda(lekkie skurcze łydek, ud, czasem drganie powieki, drętwienie policzka).
     Wapn całkowity 2,54 mmol/l 2,18 — 2,60
     Magnez 2,1 mg/dl 1,6 — 2,6
     Ogólnie to rok temu schudłam 45 kg, przez te moje bóle brzucha. Żadnych zbóż nie mogłam jeść ,jadłam rosół, który mi trochę łagodził jelita, owoce, warzywa, fetę i mozzarellę ,to było całe moje jedzenie przez 1,5 roku.
     Co radzisz ? Magnez, wapń ,detoks hormonalny?

     1. avatar Pepsi Eliot 9 marca 2021 o 20:41

      Nie wiem jakbyś teraz zniosła roślinny detoks hormonalny, to 10 dni na surowych roślinach. To mógłby być szok. Jakie masz pH moczu rano na czczo i o 12 w południe?

   2. avatar Aleksandra 18 marca 2024 o 13:05

    Pepsi czy wyznajesz zasadę, że gluten szkodzi każdemu, tzn każdemu rozczelnia jelita? bezwzgledu na to, czy masz nietolerancję czy alergię czy nie kisiaki

    1. avatar Pepsi Eliot 18 marca 2024 o 20:11

     Oczywiście, że nie, ale gluten z pszenicy podlanej randapem każdemu.

 10. avatar Goscc 26 października 2021 o 07:39

  Jak to jest możliwe, że mam hemoglobinę poniżej normy a żelazo w górnym zakresie? HGB 13,18 g/dL zakres 14,0 – 18,0, żelazo 147 ug/dl, zakres 59-158. Czy to możliwe, że przez pół godziny przed badaniem byłem w maseczce i spadło dotlenienie? Poza tym wziąłem przed badaniem pół propranololu (nie dało rady inaczej).

  1. avatar Pepsi Eliot 26 października 2021 o 21:27

   nie można badać krwi po lekach

 11. avatar kiszonka 7 kwietnia 2022 o 21:35

  Pepsi, chyba masz podsłuch u mnie w mieszkaniu 😉
  W ostatnią sobotę był u mnie kolega z pracy wraz z narzeczoną – lekarką rodzinną.
  No i dostała mi się szpileczka na widok… Witaminy C w proszku 😀 „Oj, będziesz mieć kamienie nerkowe…” 😀

  Nie, żeby mnie mogły kłuć takie szpilki… ale co tam, to i ja wbiję szpileczkę… właścicielom warczących psów.
  Nie, nie chcę szukać belek i drzazg, ale jednak uważam, że ci prychający na uwagi przestraszonych przechodniów czy biegaczy ludzie po prostu jednym swoim prychnięciem lub bardziej agresywną postawą udowadniają, że ich psy raczej nie mają szczęścia…

  Pies to zwierzę stadne, myśli, że człowiek to wilczyca albo wilk alfa. Bywa różnie z posłuszeństwem psów, ale jesli już pies jest wyprowadzany bez smyczy, to na 99% osoba prowadząca teraz tego psa to taka, ktora ma nad nim kontrolę…

  Choć prawo wymaga kagańca, ja jestem przeciw, nie wymagam męczenia psów kagańcem. Ani nawet smyczą, ale… małe ale… odpowiedzialny człowiek na widok, gdy pies podbiega lub warczy na kogoś, zrobiłby tak prosty gest jak zawołanie psa po imieniu… i to powinno wystarczyć, pies traci zainteresowanie napaścią, jest szczęśliwy że przywódca/czyni go zawołał/a, wróci z powrotem lub przynajmniej się zatrzyma… Ok, trochę gorzej ulożony pies moze nie tak latwo odpuścic, ale wtedy właściciel powinien dobrze wiedzieć, że pies do końca ułożony nie jest. A jesli jest tak super ułozony, jak oni twierdzą, to jedno zawołanie po imieniu powinno załatwić sprawę…

  Ale oni tego nie robią, nie zawołają psa, ale jednak szczerzą zęby, robią grymasy, parskają i rzucaja byłaskwicę na osobę znaprzeciwka, która prosi o jedno „Proszę zawołać psa”.

  – Nie, to anioł przecież, czego chcesz, no czego chcesz?

  Czyli w domyśle: to twoja wina, że ten pies na ciebie warczy, a co mnie to obchodzi, ja jestem idealnym właścicielem (ha! wiele z nich zapewnie nie lubi tego słowa i mogłoby dac wykład, jak szanuje zwierzęta i nie sprawuje właścicielstwa itp…)…

  Czyli tak naprawdę… warczenie psa to warczenie tych ludzi… pies jest tylko nieświadomym posłańcem, paradoksalnie w tym niewytresowaniu/nieułożeniu rezonuje tymi nieciekawymi wibracjami na kompletnej nieświadomce…

  Wiec nie, nie roztkliwiajmy się juz nad tymi „przyjaciółmi zwierząt”… popatrzmy jednak na tego psa z myślą, żeby jednak nie być jak on… to, że czasem ktoś (Własne ego? Własny-wyobrażony osobnik alfa? Superego?) niby nam daje swobodę, nie daje kagańca ani smyczy (nie każe nam pracować nad sobą), to właśnie może świadczyć o tym, że wcale mu na nas nie zależy, że mamy niedobry nałożony na sobie program, jak pies swojego właściciela, którego bardziej czy mniej podziwia… Albo inaczej… ego jest naszym właścicielem jak właściciel nad psem… cieszymy się, że mamy takiego właściciela, podziwiamy go, jest dla nas pobłażliwy, kiedy chcemy pohasać, a kiedy potrzebujemy wsparcia… juz niekoniecznie…

  Od dziecka nie lubię psów, ale im więcej spotykam się z takimi wybiegami warczących psów, tym mniej mam negatywnych emocji wobec nich… A wobec tych ludzi? No tak, te negatywne emocje się klebią, ale lepiej wziąć to jako przestrogę dla siebie, żeby po prostu nie działać tak jak oni, a oni niech sobie idą dalej w swoją stronę… szkoda tych psów tylko (bez ironii).

  1. avatar Pepsi Eliot 8 kwietnia 2022 o 10:11

   Dlatego nigdy nie wściekam się na psa. Natomiast tak jak w życiu trafiają się idioci, jest ich dużo, widzimy ich na każdym kroku, na przykład wyprzedzają na szosie chociaż nie widzą drogi z naprzeciwka, podają dzieciom cukier z tłuszczem od najmłodszych lat, telefony komórkowe do zabawy, to wszystko dlatego, że nie mają wyobraźni i są nieodpowiedzialni, nie kojarzą swojego zachowania z ewentualnymi skutkami, które mogą być tragiczne. Żyjemy wśród idiotów, sami też od czasu do czasu robimy coś ekstremalnie głupiego. Nie pozostaje nam nic innego niż miłość i zrozumienie. To daje nową perspektywę.

 12. avatar kiszonka 8 kwietnia 2022 o 10:21

  <3 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

Polecam NAJWYŻSZEJ jakości Witaminę D3+K2 TiB zamkniętą w szklanym słoiczku:)

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum