Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
208 363 216
115 online
32 979 VIPy

Burksizm – Zaciskasz szczęki ze stresu – skończ z tym na zawsze

Jeśli miałaś zaciśnięte szczęki, w Twoim życiu prawdopodobnie jest za dużo stresu. Na szczęście wszystko to jest do ogarnięcia.

Dlaczego nie powinnaś zaciskać zębów? To efekt stresu, któremu na dłuższą metę towarzyszyć może nie tylko zwiększenie napięcia, ale także ból zębów, żuchwy, karku oraz migreny i ogólny spadek samopoczucia.

To objaw tego, że Twoje ciało jest spięte i potrzebuje rozluźnienia i ukojenia.

Co przyczynia się do napięcia żuchwy (burksizmu)?

Przyczyny napięcia w jamie ustnej mogą się różnić. Istnieją przyczyny mięśniowo-szkieletowe, takie jak bruksizm (zgrzytanie zębami), napięcie stawu skroniowo-żuchwowego i ból szyi, a także przyczyny neurologiczne, takie jak bóle głowy lub migreny. U zdecydowanej większości osób fundamentem tej dolegliwości jest jednak stres.

Napięcie w szczęce może przeszkadzać w żuciu i może prowadzić do bólu szczęki, to oczywiste.

Co mniej oczywiste, napięcie szczęki może być również związane z dyskomfortem w szyi, ramionach, a nawet w dolnej części pleców i biodrach.

Układ mięśniowo-szkieletowy jest ściśle ze sobą połączony, więc kiedy miękka tkanka jednej części ciała napina się, druga strona zaczyna się nadmiernie rozciągać się i osłabiać. Tymczasem im słabsze stają się plecy, szyja i ramiona, tym większe prawdopodobieństwo kontuzji.

Stres niefajny jest

Ciało i umysł przeplatają się ze sobą i nie są możliwie do potraktowania jako osobne byty. Psychiczny stres natychmiast znajduje odzwierciedlenie w mechanizmach ciała: to strategia, która z założenia ma pomóc Ci przetrwać.

Kiedy mózg uwalnia hormony stresu, wyzwalając reakcję znaną jako uciekaj albo walcz, tętno i ciśnienie krwi mogą wzrosnąć. Kiedy natomiast to się dzieje, Twoje mięśnie napinają się, co może powodować ból.

Jak rozładować ból w szczęce?

Rozluźniaj twarz

Jeśli często zdarza Ci się mieć zaciśnięte szczęki, ćwicz. Wykonuj obroty głowy, zamykaj i otwieraj usta naciskając językiem na podniebienie, trzymaj język między zębami, zaciskaj i rozluźniaj ucisk zębów nie otwierając ust.

Świadomie trzymaj rozluźnione zęby i obserwuj reakcje swojego ciała. Kiedy Twoje szczęki się zaciskają? Kiedy się rozluźniają? Rozluźniaj je gdy tylko złapiesz się na ich zaciśnięciu, ale nie bądź dla siebie policjantką – nie karć się gdy znów się na tym złapiesz. Do reakcji własnego ciała podchodź z miłością.

Namagnezuj się

Gdy mowa o zwalczaniu poczucia niepokoju i rozluźnieniu, nie można nie wspomnieć o magnezie. Niedobór tego pierwiastka może prowadzić do bezsenności, poczucia niepokoju, symptomów depresji, migren, bóli menstruacyjnych, bezsenności, bóli mięśni, zaparć, a nawet wysokiego ciśnienia krwi i chorób serca. W sytuacjach stresowych potrzebujesz więcej magnezu, ponieważ wchodzi on w interakcję z receptorami GABA w Twoim mózgu oraz umożliwia działanie przeciwdepresyjnej witaminy słońca, czyli D3. Magnez naturalnie rozluźnia ciało, zmniejsza napięcia mięśni, wspomaga zdrowy sen i pomaga się odstresować.

Ashwagandha

Ashwagandha może wspierać przy obniżeniu nastroju, redukować stres, niepokój i bezsenność. Doskonałym atrybutem ashwagandhy jest jej zdolność do uspokajania i wyciszania układu nerwowego. Wpływa ona także na regulację neurotransmiterów takich jak serotonina i kortyzol.

Jest adaptogenem. Oznacza to, że dostosowuje się do bieżących potrzeb organizmu i wspomaga jego odporność na stresory i przeżycia traumatyczne. Jej stosowanie zaleca się w stanach wyczerpania, niepokoju, napięcia. Ashwagandha jest naturalnym źródłem żelaza, przeciwutleniaczy, tanin, potasu, kwasów tłuszczowych, flawonoidów i glukozy.

Liczne badania wykazały jej zdumiewające właściwości przy zmniejszaniu napięcia i stresu układu nerwowego.

L-teanina

L-teanina to doskonały, bezpieczny i efektywny sposób na poczucie niepokoju i stres. Jest ona o tyle wyjątkowa, że uspokajając i wyciszając. Jednocześnie podnosi znacząco poziom skupienia i uwagi, a przy tym poprawia pamięć oraz zdolność uczenia się. Wykazano, że l-teanina poprawia aktywność fal alfa w mózgu, co obniża poziom stresu i pomaga się rozluźnić.

Nie ma chyba lepszego źródła l-teaniny niż herbata matcha. Ta dodatkowo zawiera w jednej łyżeczce 35 mg kofeiny, która świetnie współgra z l-teaniną pomagającą uniknąć nagłego skoku i późniejszego nagłego spadku energii po spożyciu kofeiny.

Niech dowodem będzie badanie, w którym jednej grupie badanych podano herbatę lub batonik zawierające po 4 gramy matchy, a drugiej grupie placebo. Po przeprowadzeniu testów mających zmierzyć poprawę funkcjonowania mózgu u grupy, której podano matchę, wykazano poprawę skupienia, polepszony czas reakcji i sprawniejszą pamięć niż u osób, które jej nie przyjmowały. I to po jednorazowym spożyciu matchy!

Już samo przygotowanie tej herbaty to rytuał, który pomaga się rozluźnić.

uściski:)


Emanuela Urtica:)

Kreatorka, oldschoolowa hodowczyni roślin, podróżniczka żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Autorka na blogu Pepsi Eliot.

(Visited 3 169 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. Kikii 6 października 2020 o 19:17

  Czy te suple można brać karmiac piersią roczne dziecię?

 2. Ewelina Kozik 6 października 2020 o 21:03

  Hej a co jak zaciskam też mięśnie w innych częściach ciała? Przede wszystkim lewa noga na wysokości biodra ale tak ogólnie to cała lewa strona, np jak jeżdżę rowerem to zauważyłam że nawet lewą dłoń zaciskam zbyt mocno na kierownicy. I to nie są skurcze tylko typowe tiki nerwowe. Już mi sił brak

  1. Jarmush 7 października 2020 o 20:11

   Bierzesz magnez? Robisz 4 szklanki?

   1. Ewelina Kozik 9 października 2020 o 09:33

    No rejczel że tak! Jablczan magnezu od kilku miesięcy plus sól Epsom albo chlorek magnezu do kąpieli.

    1. Przemko :-) 11 października 2020 o 19:50

     Jeśli kąpiesz się codziennie to ok. Jeśli nie to spryskuj bądź wsmarowuj w dłoń i biodro oliwę magnezową.

  2. Przemko :-) 11 października 2020 o 15:22

   Spróbuj zastosować tzw. trening Jacobsona. Co prawda on jest dla pacjentów z zaburzeniami lękowymi. Ale właściwie to może przydałby się każdemu, bo kto jakichś obecnie nie ma? Fachowa nazwa to technika progresywnej relaksacji mięśni ale i tak mówi się po prostu o treningu Jacobsona. To jest bardzo proste. Można wykonać w dosłownie kilka minut. Tuż po przebudzeniu. Nawet jeszcze leżąc w łóżku 🙂

 3. mymy 9 października 2020 o 20:22

  Jako dentysta muszę rozszerzyć temat gdyż jakkolwiek stres ma tu ogromny wpływ to nieprawidłowości zgryzowe również. Odpowiednie kontakty między zębami dolnymi i górnymi muszą zapewnić odpowiednie napięcie mieści i ułożenie głów stawowych żuchwy w stawie skroniowo-żuchwowym. Bez odpowiednich kontaktów zębów przednich będzie zgrzytanie, będzie ścieranie zębów. Organizm zniszczy przeszkodę sam (ekwilibracja), kwestia czasu, a rehabilitacja takiego stanu rzeczy jest trudna i długotrwała. Szukajcie mądrych lekarzy, ustawiających zęby mając na uwadze staw skroniowo-żuchwowy i odpowiednie kontakty z przodu. Bez tego nigdy nie będzie stabilnego zgryzu. Pozdrawiam

  1. Jarmush 10 października 2020 o 06:15

   Dziękuję Ci bardzo, przede wszystkim pomożemy szukać dobrego, świadomego dentysty, bo już znaleźliśmy i będzie z nami współpracowała <3 😀

   1. mymy 10 października 2020 o 14:36

    ale jeśli o mnie chodzi, to jestem mężczyzną ;-P

   2. Julaa 31 stycznia 2021 o 21:13

    Można prosić o namiary na takiego dentystę?

 4. marta 10 października 2020 o 18:13

  pepsi zamówiłam kurację 4 szklanek tydzień temu a przesyłki jak nie było tak nie ma. na maile nikt nie odpowiada

  1. Jarmush 11 października 2020 o 06:18

   Jeszcze nigdy tak się nie zdarzyło, koniecznie w poniedziałek zadzwoń do sklepu 8-16 zaraz się wszystko wyjaśni. Zaszło jakieś nieporozumienie. Bardzo przepraszamy <3

 5. Ewa 2 lipca 2022 o 14:31

  Młoda dziewczyna 2O lat zmaga się z tym nieustannie .
  Każdy stres poteguje ból
  Szyna od dentysty nie pomaga , chyba trzeba by ciągle ją mieć .
  Podobnie niewielką pomoc dają ćwiczenia, zioła na uspokojenie.
  Co można jeszcze robic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum