Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 393 124
128 online
42 283 VIPy

Bruksizm – Zaciskasz szczęki ze stresu – skończ z tym na zawsze

Leczenie bruksizmu.

Jeśli miałaś zaciśnięte szczęki, w Twoim życiu prawdopodobnie jest za dużo stresu. Na szczęście wszystko to jest do ogarnięcia.

Dlaczego nie powinnaś zaciskać zębów? To efekt stresu, któremu na dłuższą metę towarzyszyć może nie tylko zwiększenie napięcia, ale także ból zębów, żuchwy, karku oraz migreny i ogólny spadek samopoczucia.

To objaw tego, że Twoje ciało jest spięte i potrzebuje rozluźnienia i ukojenia.

Co przyczynia się do napięcia żuchwy (bruksizmu)?

Przyczyny napięcia w jamie ustnej mogą się różnić. Istnieją przyczyny mięśniowo-szkieletowe, takie jak bruksizm (zgrzytanie zębami), napięcie stawu skroniowo-żuchwowego i ból szyi, a także przyczyny neurologiczne, takie jak bóle głowy lub migreny. U zdecydowanej większości osób fundamentem tej dolegliwości jest jednak stres.

Napięcie w szczęce może przeszkadzać w żuciu i może prowadzić do bólu szczęki, to oczywiste.

Co mniej oczywiste, napięcie szczęki może być również związane z dyskomfortem w szyi, ramionach, a nawet w dolnej części pleców i biodrach.

Układ mięśniowo-szkieletowy jest ściśle ze sobą połączony, więc kiedy miękka tkanka jednej części ciała napina się, druga strona zaczyna się nadmiernie rozciągać się i osłabiać. Tymczasem im słabsze stają się plecy, szyja i ramiona, tym większe prawdopodobieństwo kontuzji.

Leczenie bruksizmu – stres niefajny jest

Ciało i umysł przeplatają się ze sobą i nie są możliwie do potraktowania jako osobne byty. Psychiczny stres natychmiast znajduje odzwierciedlenie w mechanizmach ciała: to strategia, która z założenia ma pomóc Ci przetrwać.

Kiedy mózg uwalnia hormony stresu, wyzwalając reakcję znaną jako uciekaj albo walcz, tętno i ciśnienie krwi mogą wzrosnąć. Kiedy natomiast to się dzieje, Twoje mięśnie napinają się, co może powodować ból.

Leczenie bruksizmu – jak rozładować ból w szczęce?

Rozluźniaj twarz

Jeśli często zdarza Ci się mieć zaciśnięte szczęki, ćwicz. Wykonuj obroty głowy, zamykaj i otwieraj usta naciskając językiem na podniebienie, trzymaj język między zębami, zaciskaj i rozluźniaj ucisk zębów nie otwierając ust.

Świadomie trzymaj rozluźnione zęby i obserwuj reakcje swojego ciała. Kiedy Twoje szczęki się zaciskają? Kiedy się rozluźniają? Rozluźniaj je gdy tylko złapiesz się na ich zaciśnięciu, ale nie bądź dla siebie policjantką – nie karć się gdy znów się na tym złapiesz. Do reakcji własnego ciała podchodź z miłością.

Leczenie bruksizmu – Namagnezuj się

Gdy mowa o zwalczaniu poczucia niepokoju i rozluźnieniu, nie można nie wspomnieć o magnezie. Niedobór tego pierwiastka może prowadzić do bezsenności, poczucia niepokoju, symptomów depresji, migren, bóli menstruacyjnych, bezsenności, bóli mięśni, zaparć, a nawet wysokiego ciśnienia krwi i chorób serca. W sytuacjach stresowych potrzebujesz więcej magnezu, ponieważ wchodzi on w interakcję z receptorami GABA w Twoim mózgu oraz umożliwia działanie przeciwdepresyjnej witaminy słońca, czyli D3. Magnez naturalnie rozluźnia ciało, zmniejsza napięcia mięśni, wspomaga zdrowy sen i pomaga się odstresować.

ashwagandha na bezsenność

Leczenie bruksizmu – Ashwagandha

Ashwagandha może wspierać przy obniżeniu nastroju, redukować stres, niepokój i bezsenność. Doskonałym atrybutem ashwagandhy jest jej zdolność do uspokajania i wyciszania układu nerwowego. Wpływa ona także na regulację neurotransmiterów takich jak serotonina i kortyzol.

Jest adaptogenem. Oznacza to, że dostosowuje się do bieżących potrzeb organizmu i wspomaga jego odporność na stresory i przeżycia traumatyczne. Jej stosowanie zaleca się w stanach wyczerpania, niepokoju, napięcia. Ashwagandha jest naturalnym źródłem żelaza, przeciwutleniaczy, tanin, potasu, kwasów tłuszczowych, flawonoidów i glukozy.

Liczne badania wykazały jej zdumiewające właściwości przy zmniejszaniu napięcia i stresu układu nerwowego.

Leczenie bruksizmu – L-teanina

L-teanina to doskonały, bezpieczny i efektywny sposób na poczucie niepokoju i stres. Jest ona o tyle wyjątkowa, że uspokajając i wyciszając. Jednocześnie podnosi znacząco poziom skupienia i uwagi, a przy tym poprawia pamięć oraz zdolność uczenia się. Wykazano, że l-teanina poprawia aktywność fal alfa w mózgu, co obniża poziom stresu i pomaga się rozluźnić.

herbata matcha

Nie ma chyba lepszego źródła l-teaniny niż herbata matcha. Ta dodatkowo zawiera w jednej łyżeczce 35 mg kofeiny, która świetnie współgra z l-teaniną pomagającą uniknąć nagłego skoku i późniejszego nagłego spadku energii po spożyciu kofeiny.

Niech dowodem będzie badanie, w którym jednej grupie badanych podano herbatę lub batonik zawierające po 4 gramy matchy, a drugiej grupie placebo. Po przeprowadzeniu testów mających zmierzyć poprawę funkcjonowania mózgu u grupy, której podano matchę, wykazano poprawę skupienia, polepszony czas reakcji i sprawniejszą pamięć niż u osób, które jej nie przyjmowały. I to po jednorazowym spożyciu matchy!

Już samo przygotowanie tej herbaty to rytuał, który pomaga się rozluźnić.


Emanuela Urtica

Kreatorka, oldschoolowa hodowczyni roślin, podróżniczka żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Autorka na blogu Pepsi Eliot.

(Visited 6 781 times, 1 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica Kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Wieloletnia autorka na blogu Pepsi Eliot.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Kikii 6 października 2020 o 19:17

  Czy te suple można brać karmiac piersią roczne dziecię?

 2. avatar Ewelina Kozik 6 października 2020 o 21:03

  Hej a co jak zaciskam też mięśnie w innych częściach ciała? Przede wszystkim lewa noga na wysokości biodra ale tak ogólnie to cała lewa strona, np jak jeżdżę rowerem to zauważyłam że nawet lewą dłoń zaciskam zbyt mocno na kierownicy. I to nie są skurcze tylko typowe tiki nerwowe. Już mi sił brak

  1. avatar Jarmush 7 października 2020 o 20:11

   Bierzesz magnez? Robisz 4 szklanki?

   1. avatar Ewelina Kozik 9 października 2020 o 09:33

    No rejczel że tak! Jablczan magnezu od kilku miesięcy plus sól Epsom albo chlorek magnezu do kąpieli.

    1. avatar Przemko :-) 11 października 2020 o 19:50

     Jeśli kąpiesz się codziennie to ok. Jeśli nie to spryskuj bądź wsmarowuj w dłoń i biodro oliwę magnezową.

  2. avatar Przemko :-) 11 października 2020 o 15:22

   Spróbuj zastosować tzw. trening Jacobsona. Co prawda on jest dla pacjentów z zaburzeniami lękowymi. Ale właściwie to może przydałby się każdemu, bo kto jakichś obecnie nie ma? Fachowa nazwa to technika progresywnej relaksacji mięśni ale i tak mówi się po prostu o treningu Jacobsona. To jest bardzo proste. Można wykonać w dosłownie kilka minut. Tuż po przebudzeniu. Nawet jeszcze leżąc w łóżku 🙂

 3. avatar mymy 9 października 2020 o 20:22

  Jako dentysta muszę rozszerzyć temat gdyż jakkolwiek stres ma tu ogromny wpływ to nieprawidłowości zgryzowe również. Odpowiednie kontakty między zębami dolnymi i górnymi muszą zapewnić odpowiednie napięcie mieści i ułożenie głów stawowych żuchwy w stawie skroniowo-żuchwowym. Bez odpowiednich kontaktów zębów przednich będzie zgrzytanie, będzie ścieranie zębów. Organizm zniszczy przeszkodę sam (ekwilibracja), kwestia czasu, a rehabilitacja takiego stanu rzeczy jest trudna i długotrwała. Szukajcie mądrych lekarzy, ustawiających zęby mając na uwadze staw skroniowo-żuchwowy i odpowiednie kontakty z przodu. Bez tego nigdy nie będzie stabilnego zgryzu. Pozdrawiam

  1. avatar Jarmush 10 października 2020 o 06:15

   Dziękuję Ci bardzo, przede wszystkim pomożemy szukać dobrego, świadomego dentysty, bo już znaleźliśmy i będzie z nami współpracowała <3 😀

   1. avatar mymy 10 października 2020 o 14:36

    ale jeśli o mnie chodzi, to jestem mężczyzną ;-P

   2. avatar Julaa 31 stycznia 2021 o 21:13

    Można prosić o namiary na takiego dentystę?

 4. avatar marta 10 października 2020 o 18:13

  pepsi zamówiłam kurację 4 szklanek tydzień temu a przesyłki jak nie było tak nie ma. na maile nikt nie odpowiada

  1. avatar Jarmush 11 października 2020 o 06:18

   Jeszcze nigdy tak się nie zdarzyło, koniecznie w poniedziałek zadzwoń do sklepu 8-16 zaraz się wszystko wyjaśni. Zaszło jakieś nieporozumienie. Bardzo przepraszamy <3

 5. avatar Ewa 2 lipca 2022 o 14:31

  Młoda dziewczyna 2O lat zmaga się z tym nieustannie .
  Każdy stres poteguje ból
  Szyna od dentysty nie pomaga , chyba trzeba by ciągle ją mieć .
  Podobnie niewielką pomoc dają ćwiczenia, zioła na uspokojenie.
  Co można jeszcze robic

 6. avatar On 13 maja 2023 o 11:26

  Pepsi od około 2 miesięcy boli mnie lewa strona szczęki, i na górze i na dole. Zaczyna boleć zawsze po ugryzieniu czegoś lewą stroną. Byłem u dentysty, miałem nawet zrobione zdjęcie i wygląda na to że wszystko jest dobrze. Ból trwa dosyć długo, też w nocy i jest męczący, a ja nie wiem już co z tym robić.

  1. avatar Pepsi Eliot 13 maja 2023 o 14:00

   Ból szczęki może mieć wiele przyczyn, a niektóre z nich nie są związane bezpośrednio z uzębieniem i tak pewnie będzie w `Twoim przypadku. W takiej sytuacji warto wykluczyć inne przyczyny bólu, takie jak np. problemy z mięśniami żwaczy, zapalenie zatok, choroby stawów skroniowo-żuchwowych, a także choroby neurologiczne. Zrób rezonans magnetyczny.

 7. avatar Ewa 9 sierpnia 2023 o 20:47

  Pepsi Kochana
  Bliska mi osoba w stresujących momentach życia ma ból w szczęce .To promieniuje do ucha, ucho boli
  Laryngolog zbadał że ten ból w szczęce to bakterie beztlenowe .
  Wcześniej szyna na zęby na noc ćwiczenie
  Wszystko na nic ,
  Ból wraca .
  Co robic.

  1. avatar Pepsi Eliot 10 sierpnia 2023 o 12:47

   wyrwać zęby leczone kanałowo

 8. avatar Ewa 10 sierpnia 2023 o 18:51

  Pepsi …nie ma zębów leczonych kanałowo .
  Nawet jednego

  1. avatar Pepsi Eliot 10 sierpnia 2023 o 20:40

   no to może powinna przeleczyć, robiła rentgena u dentysty?

 9. avatar Ewa 11 sierpnia 2023 o 00:15

  To dziecko …dentysty .
  Pepsi chyba źle się wyraziłam
  Pisząc *ból w szczęce * miałam na myśli zawias .
  Od tego miejsca się zaczyna a potem potrafi promieniować do ucha włącznie z podwyższoną temperaturą.
  Jest szyna dentystyczna która chroni w nocy przed zaciskaniem zębów ( efekt w sumie żaden) bo jak zaczyna boleć to nic nie pomaga , są ćwiczenia na rozluźnienie.
  Laryngolog zrobił wymaz i wyszły te bakterie

  1. avatar Pepsi Eliot 11 sierpnia 2023 o 13:41

   skąd brał materiał do wymazu?

 10. avatar Ewa 11 sierpnia 2023 o 14:38

  Pepsi , wymaz z ucha Pseudomonas aeruginosa

  1. avatar Pepsi Eliot 11 sierpnia 2023 o 15:43

   Pałeczka ropy błękitnej? To kiepsko. I co, zaleca obserwować?

 11. avatar Ewa 11 sierpnia 2023 o 17:13

  Pepsi był antybiotyk na krótko pomógł była homeopatia
  Czy to możliwe że …
  Najpierw mąż się zaraził ale objawy były w brzuchu ? Wzdęcia ogromne .
  I taki bardzo nieprzyjemny zapach wokół nosa im gorzej w brzuchu tym bardziej śmierdziało.
  Potem przeszło na żonę też wzdęcia i potem właśnie tą szczęką i ucho.
  Czy raczej brzucha nie wiązać z tą bakteria

 12. avatar Ewa 11 sierpnia 2023 o 17:24

  Nigdy o takiej bakterii nie słyszałam
  To co czytam w necie jest …okropne
  Oględnie mówiąc .

 13. avatar Ewa 12 sierpnia 2023 o 09:55

  Pepsi co robić z tą paleczką ropy

  1. avatar Pepsi Eliot 12 sierpnia 2023 o 18:10

   ile lat ma dziecko?

 14. avatar Ewa 12 sierpnia 2023 o 19:42

  Pepsi ją źle się wyraziłam.
  Mówię o kobiecie 22 letniej i jej mężu.
  Dziecko w sensie * moje dziecko *
  Przepraszam .
  Sprawa dotyczy dorosłych ludzi

  1. avatar Pepsi Eliot 13 sierpnia 2023 o 12:39

   nie znajduję zadowalających podpowiedzi, oczywiście oprócz tego co zawsze człowiekowi jest potrzebne do zdrowia, dieta, uzupełnienie braków odżywczych, oczyszczanie ciała, nawadnianie

 15. avatar kiszonka 14 sierpnia 2023 o 20:09

  U mnie bruksizm pomogła okiełznać dentystka, wyjątkowo zawzięta i uparta, w końcu zmusiła mnie do zrobienia u niej takich nakładek żelowych na miarę, mimo mojego oporu… że to będzie takie niewygodne i nieprzyjemne… a jednak… o dziwo zadzialalo…

  I to szybko. Chodzi o to, że nałogowi zaciskacze nie rozumieją, że można inaczej. Taka nakładka jest okropna za pierwszym razem jak się zakłada (wystarczy kwadrans dziennie ją mieć, u mnie wystarczyło), ale… buzia w kubeł… nawet głupiutkie ego chyba wtedy wierzy, że ma knebel na ustach i siedzi cicho, ciszej… no i przychodzi to, w co nie mozna było uwierzyc, czyli relaks szczęk… ze jednak z rozwartymi szczękami można wytrzymać i jest lepiej niż z zaciśnietymi… No i następnego dnia już łatwiej… u mnie chyba dwa tygodnie wystarczyły… wiadomo, z każdym dniem to się robi coraz bardziej brzydkie i nieprzyjemne – myjesz to, ale i tak wytwarza si jakis dziwny osad na tym… ale czym tu sie przejmowac, uzywasz tego tylko ty, to nie jest na zawsze tylko na krotko. Na pewno nie obniża się od tego też higiena jamy ustnej.

  Więc nie że robię krypciochę, ale warto wziąć coś takiego pod uwagę… dana dentystka jeśli ma to w ofercie to będzie zachwalać… robi odcisk na jednej wizycie i już na kolejnej nawet po tygodniu odbiera się takie gotowe silikonowe coś, co pasuje idealnie do danych zębów i trzyma je od siebie na dystans… To dla naprawdę opornych, czasem nie ma innego wyjścia moim zdaniem 🙂

  Kto wie, czy w nocy przez sen dalej nie zgrzytam, ale przynajmniej nie robię tego w dzień przy stresie, a wręcz przeciwnie, rozwieram sobie wtedy szczęki na bezpieczne 0,5cm (a usta i tak mam swobodnie zamknięte bez napięcia!) i… już sama świadomość, że te zęby się nie obijają o siebie i nie niszczę ich jeszcze bardziej, jest cudownie relaksująca!

  To nie rozwiązało też wszelkich problemów z napięciami szyi (nad tym pracuję z trenerem osobistym na siłowni oraz na samodzielnie na basenie), ale przynajmniej zęby mają mniej pod górkę…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

Polecamy bardzo dobrą  Witaminę D3+K2 TiB

Do ssania!

O wyższym wchłanianiu z receptorów podjęzykowych:)

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum