Prosaki, z łaciny milia, to niewielkie biało-żółtawe punkciki pojawiające się na powierzchni skóry. Mogą wyglądać jak wypryski, ale ich kuracja powinna wyglądać zupełnie inaczej! Nie należy ich wyciskać ani wysuszać.
Dowiedz się dlaczego i w jaki sposób wspomagać skórę facjaty kiedy już się pojawią.
Prosaki a wypryski
Wypryski wywołane są infekcją porów skóry, podczas gdy prosaki powstają na skutek nadmiaru keratyny zgromadzonego pod powierzchnią skóry. Najczęściej pojawiają się na wysokości kości policzkowych i wokół oczu. W porównaniu do wyprysków prosaki nie czerwienieją, nie puchną i nie występują w nich stany zapalne. Wiek, płeć ani kolor skóry nie mają wpływu na ich wystąpienie.
Prosaki powstają najczęściej kiedy skóra nie pozbywa się efektywnie złuszczonego naskórka. Martwe komórki skóry, składające się z keratyny, nadbudowują się wówczas na powierzchni skóry, w formie niewielkich cyst. Dzieje się tak na skutek używania ciężkich zapychających kosmetyków, ale też ze względu na niedomiar snu, palenie papierosów i brak odpowiedniej higieny skóry twarzy. Kolejnym czynnikiem może być odwodnienie.1
Jak naturalnie radzić sobie z prosakami?
Zmiany w stylu życia
Nie ma jednego sposobu na tę dolegliwość skórną. Na początek warto wymienić kremy i kosmetyki do twarzy na takie z lżejszą formułą, a także zadbać o dietę pełną roślinnej żywności, zdrowy sen i rezygnację z używek.
Peeling
Jedną z głównych przyczyn powstawania prosaków jest brak naturalnej zdolności ciała do pozbywania się martwego naskórka. Możesz pomóc swojej skórze przygotowując delikatny, naturalny scrub, który nie podrażni twarzy. Na przykład taki na bazie róży. Wystarczy, że zmieszasz w słoiku:
- ¼ szklanki cukru trzcinowego,
- 4 łyżki drobno zmielonych płatków owsianych,
- łyżkę stołową oleju rycynowego,
- łyżkę stołową sproszkowanych owoców dzikiej róży, jak ta od This is BIO®,
- 10 kropli olejku z dzikiej róży.
Później wystarcza, że dwa razy w tygodniu zastosujesz peeling podczas kąpieli, niewielką ilość rozprowadzając okrężnymi ruchami na skórze twarzy, w miejscu pojawiania się wyprysków.
MSM
Keratyna, z której zbudowany jest zrogowaciały naskórek ssaków, tak jak każde białko jest zbudowana z aminokwasów. Od innych białek różni się jednak tym, że zawiera dużo siarki, która nadaje jej twardą konsystencję, sprężystość i siłę. Stosowanie MSM, czyli siarki organicznej, może pomóc wzmocnić to białko, a dzięki temu wesprzeć proces usuwania zrogowaciałego naskórka.2
4 szklanki
Nie bez znaczenia dla Twojej skóry jest także codzienne nawodnienie i oczyszczanie, połączone z odżywieniem. Nic nie sprawdzi się dla niej lepiej niż codzienne, poranne 4 szklanki.
„4 szklanki” pomagają oczyszczać wątrobę z toksyn metabolicznych i nie tylko, pomagają usuwać pasożyty, przy okazji dotleniając ciało. Mają właściwości przeciwzapalne, oczyszczają ciało i nawadniają. Jak je stosować? Tu znajdziesz cały tekst poświęcony temu rytuałowi.
uściski:)
Emanuela Urtica
Kreatorka, oldschoolowa hodowczyni roślin, podróżniczka żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Autorka na blogu Pepsi Eliot.
Źródła:
-
mindbodygreen.com/articles/all-inclusive-guide-to-understanding-milia
- Ley B., Msm: On Our Way Back to Health With Sulfur, s. 31
- źródła dotyczące 4 szklanek w przypisach do tekstu: pepsieliot.com/4-szklanki/7643/4-szklanki-poznaj-najprostszy-z-prostych-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala.html
Komentarze