Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 388 883
120 online
42 282 VIPy

Zwykła witamina C pomoże w leczeniu artretyzmu każdej matki (oraz ojca)

Artretyzm, czy też dna moczanowa, to rodzaj choroby zapalnej. Ilość zachorowań nań praktycznie podwoiła się na przestrzeni lat 1990-2010.1

W przeszłości nazywano artretyzm królową chorób i chorobą królów. Pierwsze wzmianki o schorzeniu pojawiły się już w starożytnym Egipcie w 2600 r p.n.e. 2

Skąd bierze się artretyzm?

Podczas rozkładu produktów białkowych w pożywieniu, które zjadasz, powstają puryny. Z tych z kolei powstaje kwas moczowy, którego większość – u zdrowej osoby – wydalana jest przez nerki.

Istotą artretyzmu jest hiperurykemia, czyli występowanie we krwi nadmiaru kwasu moczowego, który zaczyna odkładać się w płynie stawowym, okolicznych tkankach i tkance podskórnej przybierając postać kryształków.

Dna może mieć różne objawy, jednak najbardziej charakterystyczne są nawracające ataki ostrego zapalenia stawów, w wyniku których pojawia się zaczerwienienie, tkliwość, miejscowo podwyższona temperatura i obrzęk w obrębie stawu. Najczęściej, bo aż w połowie przypadków, chorobą zostaje dotknięty staw śródstopno-paliczkowy u podstawy dużego palca. Rzadziej dotknięte są inne stawy, takie jak staw skokowy, kolanowy, stawy nadgarstka i palców. 3


W przebiegu artretyzmu występują okresy zaostrzenia i remisji

W napadach zapalenia objawy utrzymują się zwykle od paru godzin do około dwóch tygodni i zazwyczaj są skutkiem spożycia dużej ilości żywności zawierającej puryny lub wypicia nadmiaru alkoholu, głównie piwa.

Remisja może trwać od kilku tygodni, do nawet kilku lat.

Nie ma do tej pory jednego skutecznego leku, jednak można zarządzać objawami choroby i wspomagać się metodami prewencji pozwalającymi uniknąć nawrotów objawów.3

Redukowanie kwasu moczowego

Dna moczanowa powodowana jest przez nadmiar kwasu moczowego w ciele. Z tego powodu u chorujących na artretyzm osób kluczowe jest zmniejszenie jego poziomu.

Jedną z często polecanych przez naturopatów metod jest spożywanie dużej ilości produktów z witaminą C. Czy to działa?

Witamina C a artretyzm

Witamina C faktycznie zmniejsza ilość kwasu moczowego w ciele i jest jedną ze skutecznych metod uchronienia się przed napadami zapalenia.

Badanie niemal 47000 mężczyzn trwające przez ponad 20 lat wykazało, że u tych, którzy przyjmowali suplement witaminy C, prawdopodobieństwo wystąpienia artretyzmu było niższe aż o 44%.4

Badanie niemal 1400 mężczyzn przeprowadzone w 2008 roku powiązało znacząco niższy poziom kwasu moczowego we krwi u mężczyzn spożywających najwięcej witaminy C, w porównaniu do tych, którzy spożywali jej najmniej.5

Metaanaliza 13 różnych badań, wykonana w 2011 roku, wykazała, że przyjmowanie suplementu witaminy C przez 30 dni zauważalnie zmniejsza poziom kwasu moczowego we krwi.6

Dna moczanowa a Twoja dieta

Aby zminimalizować napady dny moczanowej, przede wszystkim wyeliminuj bądź znacząco ogranicz pokarmy bogate w puryny, takie jak czerwone mięso, owoce morza i podroby. Zredukuj też bądź wywal do śmietnika słodkie napoje i słodycz oraz alkohol.

dopisek Peps

Dużo pij w ciągu dnia, szczególnie jeśli jesz dużo słodkich owoców, wypijaj tyle wody, aby oddawać biały mocz 10 razy dziennie!

Jedz za to bez ograniczeń naturalne źródła witaminy C

 • oczywiście sok z bio wiśni!
 • brokuły,
 • brukselki,
 • kapustę,
 • melona,
 • kalafior,
 • pomarańcze,
 • żurawinę,
 • dziką różę,
 • truskawki,
 • paprykę,
 • kiwi,
 • camu camu,
 • i inne pokarmy bogate w witaminę C.

uściski:)


Emanuela Urtica

Kreatorka, oldschoolowa hodowczyni roślin, podróżniczka żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Autorka na blogu Pepsi Eliot.

Źródła:

 1. nature.com/articles/nrrheum.2009.236
 2. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17922673/
 3. healthline.com/health/gout#symptoms
 4. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19273781
 5. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18464304
 6. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21671418

(Visited 2 541 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Lila Dmochowska 26 maja 2020 o 18:43

  ???dzięki.

 2. avatar Hania 34 26 stycznia 2022 o 15:00

  hej Peps, tu piszesz, że można paprykę przy dnie, a w innym artykule, że jednak nie .. jak to jest ?:)

  1. avatar Pepsi Eliot 26 stycznia 2022 o 20:04

   najważniejsze żeby dużo pić, plus niesłodzony sok z bio wiśni i obniżać kwas moczowy, czyli alkalizacja ciała. Może chodziło o psiankowate?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum