Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
206 131 642
108 online
32 254 VIPy

Zwykły kolagen może zapobiegać chorobom cywilizacyjnym

Skóra wiotczeje, widać zmarchy, sierść matowieje, słabną mięśnie i stawy

Ale okazuje się, że jest jeszcze poważniej.

Lekarze kpią i parskają, że owszem ich medycyna boryka się z pewnymi problemami. Może i jest presja farmacji, może i zdarzają się pomyłki, szczególnie w chorobach przewlekłych i ludzkie niedociągnięcia są, jak to z ludźmi bywa. Jednak to, że samolot wciąż ma jakąś wadę konstrukcyjną nie oznacza, że możemy się przesiąść na zaczarowany latający dywan.

Rozumiemy tę subtelną metaforę. Medycyna alternatywna, czyli klechdy, legendy, mitologia i pomór. Uśmialiśmy się po pachy. A teraz na poważnie. Jeśli medycyna alternatywna kiedykolwiek działa, PRZESTAJE być medycyną alternatywną. To po prostu medycyna.

Idzie weganka do lustra, widzi szarą, ba, ziemistą cerę, widzi wory. Szalenie czuje się niedorozciągnięta, sztywna jakaś. A ileż u weganki wiosen, przecież nie geriatria?

I sam nasuwa się wniosek, zachciało Ci się żreć trawę weganko? Teraz masz opłakane skutki braku kolagenu.

W starość uderzyłaś bez powodu, weźże się przeprasuj, sama sobie jesteś winna liściożeru. Mogłaś chociaż zostać wegetarianu, szamać grzebienie kogutów, czy płetwy rekina, bo taką też spotka ignorancję weganka, że wegetarianie jedzą drób i ryby.

Jest kłeszczyn, czy to rzeczywiście musi tak wyglądać?

Stajesz się sztywna i obolała, a młodzieńczy, czy jakikolwiek wygląd to przeszłość. W zamian witasz się ze słabo gojącym się ciałem.

W rzeczywistości dzięki kolagenowi nie rozpadasz się, gdyż ów komponent tkanki ma strukturę sieci, która łączy wszystko razem, komórki, skórę, kości i stawy.

Kolagen, białko odpowiedzialne za utrzymanie zdrowej struktury skóry, kości, ścięgien, więzadeł i generalnie tkanek, z których składa się Twoje ciało, pomaga zmniejszać ryzykochorób przewlekłych, takich jak choroby serca (2) i ekspansję innych bardzo niefajnych (1)

Zwiększenie produkcji kolagenu i chronienie ciała przed zmniejszaniem jego poziomu, także tym następującym samoistnie, z wiekiem, może działać w tej materii cuda.

Macierz pozakomórkowa a kolagen

Istnieje coś takiego jak macierz pozakomórkowa (ECM). Macierz pozakomórkowa jest, tłumacząc prosto, mieszaniną wytwarzaną przez komórki i wypełniającą przestrzeń między nimi, będącą częścią składową tkanek, która te tkanki zespala. Przykładem ECM jest na przykład osocze krwi.

Ta ważna struktura składa się z wody, minerałów i makrocząsteczek, między innymi takich, które amortyzują komórki oraz białka włókniste, które zapewniają sprężystość oraz wytrzymałość na rozciąganie.

Jednym z głównych białek włóknistych znajdujących się w ECM jest tymczasem właśnie kolagen (3)

Według niektórych specjalistów, w tym doktora Matthiasa Ratha, niemieckiego lekarza i naukowca oraz twórcy przełomowej Medycyny Komórkowej, łatwość rozprzestrzeniania się zmutowanych komórek wynika między innymi ze słabej macierzy pozakomórkowej (4)

Kolagen tymczasem jest jednym z głównych białek trzymających ECM w kupie. Jego niższy poziom bądź utrata mogą przyczynić się do osłabienia struktury macierzy pozakomórkowej, a przez to rozprzestrzeniania się poważnego niezdrowia.

Wielu ekspertów, włączając Ratha, uważa wiele przewlekłych chorób jako „choroby kolagenowe”. Z tego powodu wzmocnienie ECM przez podniesienie poziomu kolagenu jest sposobem na prewencję.

I przepis na bulion z wegańskich kości z kolagenem na uszczelnianie jelit

Witamina C a kolagen

Szczególny udział w produkcji kolagenu w ciele ma witamina C, niezbędna do jego formowania i przechowywania w organizmie. To dzięki niej komórki „trzymają się razem” podczas produkcji kolagenu.(5)

Witamina C zresztą także sama w sobie wspiera ciało w zwalczaniu wolnych rodników tlenowych i nie tylko (6)

W tym miejscu warto też powiedzieć o dwóch aminokwasach:

 • lizynie
 • i argininie

Lizyna pomaga hamować niszczenie kolagenu poprzez blokowanie miejsc na włóknach kolagenu, które są podatne na degradację enzymatyczną (7)

Arginina z kolei pomaga zachować naturalną strukturę ECM i pełni rolę w syntezie kolagenu (8)

Kolagen a zdrowie serca

Kolagen wspiera także zdrowie serca. Według Linusa Paulinga, noblisty i jednego z najistotniejszych chemików XX wieku, niedobór kolagenu może przyczyniać się do chorób serca, ale odpowiednie dawki witaminy C, która wspiera produkcję kolagenu, mogą temu zapobiec.

Uwaga

Trzeba jednak zaznaczyć, że ważny jest zdrowy poziom kolagenu, bo ZARÓWNO JEGO NADMIAR JAK I NIEDOMIAR MOGĄ BYĆ SZKODLIWE!

I tak też nadmiar kolagenu, jak wykazano w jednym z badań w tym zakresie, może stworzyć wokół tętnic i naczyń krwionośnych oplatającą je „siatkę”, co powoduje słabe krążenie krwi. Te zamknięte tętnice utrudniają skurcz mięśnia sercowego, zwiększając ryzyko niewydolności serca i uszkodzenia narządu z powodu wysokiego ciśnienia krwi (9)

Aby zwiększyć poziom kolagenu warto więc przyjmować go w formie zalecanej dawki wysokiej jakości kolagenu i włączając do diety pokarm bogaty w witaminę C.

Naprawdę świetny kolagen z opatentowaną formułą

Dodaj łyżeczkę doskonałego Kolagenu TiB do 4 szklanki!


Jaki kolagen najlepiej suplementować?

Dwa dostępne rodzaje hydrolizatu kolagenu, to kolagen morski i bydlęcy. Znacznie lepszym wyborem jest kolagen morski.

Kolagen typu I (identyczny z ludzkim) pochodzący z ryb może być około 1,5 raza bardziej biodostępny (lub łatwiejszy do rozbicia i wchłonięcia) niż kolagen bydlęcy ze względu na mniejszy rozmiar cząstek białka. (10)

w didaskaliach

Przepis na lewatywy(stosować po konsultacji z pracownikiem służby zdrowia):

 1. 3 łyżki stołowe oczyszczonej sody zmieszaj w 800 ml letniej wody, temp pokojowa ok 25 stopni.
 2. Zrób sobie lewatywę i zatrzymaj płyn 15 do 30 minut. Im trudniej zatrzymać tym stan jelit jest gorszy.
 3. Następnie 3 stołowe łyżki kolagenu zmieszaj z 500 ml też letniej wody i zrób lewatywę, tym razem wytrzymaj 10 minut. Podobno wielka poprawa dla jelit.

owocek

Źródła:

 1. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3597235/
 2. translational-medicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12967-019-2058-1
 3. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995612/
 4. M. Rath Cellular Health Series: Cancer
 5. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6204628/
 6. sciencedaily.com/releases/2017/01/170109134014.htm
 7. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3499978/
 8. pubs.rsc.org/en/content/articlehtml/2017/ra/c7ra02842c
 9. naturalpedia.com/arginine-sources-health-benefits-and-uses.html
 10. about.spud.com/blog-marine-collagen-vs-bovine-collagen/

(Visited 15 482 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. KAMIL LAZAR 14 lipca 2020 o 17:51

  a pro po artykulu..albo czegos nie zrozumialem..albo w nim wegetarianie jadaja ryby i czesci drobiowe..a to akurat pasuje do semiwegetarianizmu..wegetarianie nie jadaja jedynie miesa i ryb..no chyba ze cos sie zmienilo i nie jestem na bierzaco 😉

  1. Jarmush 14 lipca 2020 o 19:02

   to nie ma znaczenia, jem rośliny, nie jestem nikim konkretnym, krowa też jest roślinożerna, ale wraz z trawą zagarnia małe białka, czyli żyjątka i B12, ja zjadam gram Omega 3 TiB z ryb, i 5 gramów kolagenu z łusek, nie jestem ani semi, ani ktokolwiek, poza tym jem tylko rośliny.

   1. KAMIL LAZAR 14 lipca 2020 o 20:39

    wyglada na to ze dalem sie podejsc swojemu ego..czasem ciezko jest byc chwilowo nieswiadomym niewolnikiem kogos kto w tobie siedzi..czasem konsekwencje moga byc rozne 😉

    1. Jarmush 15 lipca 2020 o 05:50

     Kamilu wybacz sobie, luz, ciągle to robimy, jesteś w tej dobrej sytuacji, że to widzisz <3

 2. Ewa74 15 lipca 2020 o 07:53

  Mi po kolagenie odnawiają się miesniaki.Odstawiam kurczá sie

  1. Jarmush 15 lipca 2020 o 12:36

   Rili? A jak to sprawdzasz? Kolagen nie tak działa, coś kombinujesz.

   1. Ewa74 19 lipca 2020 o 05:46

    Nie,poważnie odstawiłam kolagen bo tak mi sama doradziła kiedyś.Za to biorę Maca i chlorella,płyn lugola.Miesniak po 3 mocach mniejszy o 2 cm

    1. Jarmush 19 lipca 2020 o 10:12

     no i bardzo dobrze, to ogromna różnica, nawet jak USG nie poda co do milimetra wielkości, to 2 cm oznacza bardzo pozytywne działanie, tak trzymać

 3. Adela 16 lipca 2020 o 15:41

  Pepsi odstawilam nabiał. Chciałabym zacząć suplementowac wapń. Powinnam go przyjmowac z magnezem? Czy można do tego też potas? Lepiej rano czy wieczorem? Biorę już Twoje D3 i K2 plus Omege 3 po śniadaniu.

  1. Jarmush 16 lipca 2020 o 18:25

   Z wyizolowanym potasem bardzo uważaj,, bardzo, dokładnie tyle ile zaleci lekarz. Wapń do śniadania albo do drugiej szklanki.

   1. Adela 17 lipca 2020 o 11:46

    A to łączenie magnezu z wapnem?

    1. Jarmush 17 lipca 2020 o 17:33

     wapniem, można, ale należy zliczać wapń, ile w jedzenie no i oczywiście bezwarunkowo K2

 4. Amelka 3 sierpnia 2020 o 08:33

  Pepsi, chcialabym zapytac o link do tego artykulu o szkodliwosci nr9. on prowadzi do czegos innego. Czy moglabys go podac?
  Pozdrawiam

  1. Jarmush 3 sierpnia 2020 o 13:28

   To jest pośrednia korelacja dla zdrowia serca: L-arginina to aminokwas endogenny, który występuje naturalnie w ludzkim organizmie i potrafi być przez niego wytwarzany. Pełni istotną funkcję w utrzymaniu odpowiedniego metabolizmu mięśni. Dowiedziono jej pozytywny wpływ na układ krążenia i serce – uwalnia tlenek azotu, co powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Aminokwas ten spowalnia starzenie ze względu na swoje antyoksydacyjne właściwości, a także sprzyja produkcji kolagenu i białek. Produkcja kolagenu z kolei wspiera serce.

 5. Anastacia D 4 sierpnia 2020 o 16:10

  Bydlecy…dochtory… Pepsi kocham Twoje poczucie humoru :).. z przyjemnoscia czytam te artykuly, nie zmieniaj sie plis ! rzadko sie smieje na glos jak cos czytam – Love X

  1. Jarmush 4 sierpnia 2020 o 19:47

   <3

 6. Agnieszka 2 października 2020 o 09:21

  Hej Pepsi. Mam pytanie. Poprzedzę je historią mojej mamy:
  Rak piersi lewej pT2N1M0 z nadekspresją receptora HER
  LECZENIE UZUPEŁNIAJACE: Chemioterapia, radioterapia, leczenie Trastuzumabem, hormonoterapia, Herceptyna, ( 5 lat tamoxifen)

  Dodatkowo miała wizyty u naturoterapeutów (m. in. Irydolog i lekarz medycy naturalnej).
  Jeden z nich wskazał, że nie powinna suplementować kolagenu (hydrolizat, z ryb) oraz witaminy C profilaktycznie (wit. C tylko, gdy coś zaczyna się dziać i wlewy dożylne ok), stąd moje pytanie, twierdzi on, że suplementacja tych 2 może powodować nawrót…
  Czy to możliwe? Czy coś źle zrozumiała?

  1. Jarmush 2 października 2020 o 18:52

   człowiek nie produkuje witaminy C, więc nie wiem o co mu chodzi, a co do kolagenu, skoro ma takie przekonanie i przekonał Mamę, to to wystarczy, żeby zaczęła się bać. Niech więc nie bierze, białko weźmie z pokarmu, ale skąd tyle witaminy C, skoro rak, to stan zapalny <3

 7. jagoda 8 października 2020 o 19:30

  Więc jak nie przedawkować kolagenu? Ile można go brać i jak długo by pomagał A nie szkodził? 🙂

  1. Jarmush 9 października 2020 o 06:15

   ja robię opakowanie i przerwa i znowu opakowanie Kolagenu TiB

 8. Ruda. 28 października 2020 o 09:51

  Witaj Pepsi :*
  Ratuj! Moja mama, lat 65, zdiagnozowany rak piersi 3 lata temu. Wczoraj wynik badania rak kości.
  Co mamy robić? Co mamie podawać?
  Proszę o odpowiedź.. lovam:***

  1. Jarmush 28 października 2020 o 18:06

   Jakie było leczenie poprzedniego raka? To przerzut, czy nowy rak? Przeczytaj to, stary wpis, trochę się zdeformował nowym schematem bloga, ale można wszystko wyczytać https://www.pepsieliot.com/witaminy-i-suplementy/4037/historia-przypadku-nowotworu-w-domu-dr-axe-i-10-naturalnych-terapii.html
   https://www.pepsieliot.com/oczyszczanie-ciala/9161/prosty-i-wyjatkowo-tani-protokol-kuracji-przeciwnowotworowej-w-3-krokach.html
   wysyłam mnóstwo miłości dla Mamy i dla Ciebie

   1. Ruda. 28 października 2020 o 19:23

    Mama nie męczyła się chemioterapią.
    Brała witaminę D liposomalną 2000 dziennie, spirulinę, chlorella.. Ale dużo kawy pije.. 🙁
    To przerzut, bo nadal już w piersi jest, nawet do tego stopnia ją boli pierś, że się sączy z brodawki 🙁

    1. Jarmush 29 października 2020 o 03:46

     Jaką terapię zaproponował lekarz? Te metody, które stosowała to zalecił jakiś lekarz naturopata? Bo to było o wiele za słabo.

     1. Ruda. 29 października 2020 o 15:46

      A co powinna stosować?
      Też ją męczą teraz bóle w kościach..

      Co radzisz?
      Dziękuję za szybką odpowiedź

     2. Jarmush 29 października 2020 o 18:50

      To bardzo przykre, uważam, że jak najszybciej powinna udać się do lekarza, żeby przynajmniej, jeśli nadal nie chce leczenia konwencjonalnego, określił stan, jak oni to widzą i zadecydować szybko, czy wejść na jakiś potężny protokół. Szybko oczyścić nerki, żeby dobrze odfiltrowywały zanieczyszczenia komórkowe z limfy. Restrykcyjna dieta. Jak najszybciej dobry specjalista i zmasowane działanie. I na te bóle coś musi teraz wziąć jak najszybciej.

 9. Ruda. 2 listopada 2020 o 11:05

  Lekarz onkolog zlecił jej zrobienie usg brzucha i mammografię.. 🙁 gdzie z piersi ma wycieki ropne.. :((( to nie wiem, jak może zlecić takie badanie..
  I zapewne zechce zlecić leczenie onkologiczne..

  To mamy iść do niego i zapisać na chemię??

  1. Jarmush 2 listopada 2020 o 12:55

   To nie jest pytanie do mnie, nie znam sytuacji i nie mogę podjąć decyzji, nie jestem też lekarzem, nikogo od chemii nie odciągam. Jednak skoro sama podjęła taką decyzję 3 lata wcześniej, to coś było tego przyczyną, ale jeśli zmieniła zdanie, to niech robi to co czuje. USG brzucha jak najbardziej należy zrobić i mocz, kreatyninę, kwas moczowy, etc. chodzi też o stan nerek. Sytuacja jest bardzo trudna, ale dopóki ma sprawne nerki zawsze da się coś zrobić. Może z tego wyjść, ludzie wychodzą z gorszych sytuacji. Powinna się skontaktować jak najszybciej z dr Morse i przejść na dietę sokową (cytryna, winogrona, i to co on powie), pewnie nawet 40 dni i zioła zwiększające filtrację nerek. On wyciąga ludzi z 4 stopnia. Poszukajcie go w Internecie, ktoś niech pomoże, co zna język angielski, zapewne można to zrobić zdalnie, życzę dużo zdrowia. Działajcie jak najszybciej.

   1. Ruda. 15 listopada 2020 o 16:51

    Pisałam do dr na Instagramie. Ale zero odzewu..
    Czy możesz podać jakiś kontakt?

    I bardzo dziękuję za odpowiedź.. :*
    Pozdrawiam Cię bardzo:*

    1. Jarmush 15 listopada 2020 o 16:58

     napisz do mnie na mesendżera na FB, jest kolejka, ale wszyscy otrzymują odpowiedź <3

 10. Pietrek 12 grudnia 2020 o 08:22

  Witam:) Pepsi zaopatrzyłem się u was w Kolagen. Mam pytanie Można pić kolagen podczas objawów zapalenia żołądka z HP potwierdzonych w zeszłym roku gastroskopią?

  1. Pepsi Eliot 12 grudnia 2020 o 10:20

   Łyżeczka płaska

   1. Pietrek 12 grudnia 2020 o 10:53

    Dziękuję 🙂

  2. Pepsi Eliot 12 grudnia 2020 o 10:32

   Kolagen tej klasy ma pozytywny wpływ na całą tkankę łączna, w tym wyściółkę żołądka, i wyściółkę jelit, jednak należy wcześniej zastosować jakieś metody na pozbycie się tych bakterii. Lekarze zwykle zapisują kurację antybiotykową. Nawet jak się na to zdecydowałaś, to należy w pierwszej kolejności odbudować mikroflorę bakteryjną, bo sytuacja ulegnie pogorszeniu. Jak wypada domowy test na zakwaszenie żołądka? https://www.pepsieliot.com/prosty-test-nadkwasote-raczej-niedokwasote/

   Tu masz przepis na bulion z dodatkiem kolagenu, myślę, że mógłbyś to pić, o ile nie będziesz odczuwał bólu: https://www.pepsieliot.com/badania-i-interpretacje/11305/leczacy-jelita-prosty-przepis-na-alternatywny-bulion-z-kosci-yyy-weganskich.html

   Jest dowiedziona interakcja pomiędzy Hpyroli a białkami macierzy https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC134656/ (ciekawe opracowanie) jednak nigdzie nie znalazłam przeciwskazań do suplementacji kolagenem. Nie jestem jednak lekarzem, pozdro

   1. marzena 14 grudnia 2020 o 12:39

    Pepsi Eliot,nie zawsze helicobakter są odpowiedzialne za zapalenie żołądka. Nie miałam helicobacter,a zapalenie miałam przez 8 lat. 8 lat tabletki neutralizujące kwasy ,a zapalenie już było 3 stopnia. Pietrek ,wyleczyłam się pełnowartościowym jedzeniem,odstawiałam węglowodany. Chleba nie jadłam 8 mies i zapalenie przeszło.

    1. Pepsi Eliot 14 grudnia 2020 o 19:30

     Oczywiście, że nie zawsze te bakterie odpowiadają za podrażnienienrie błoń śluzowych, jednak bardzo często ujawniają się właśnie wtedy. Latami można je mieć i nie dają o sobie znać. Często zarażamy się w dzieciństwie.

 11. Asiak 25 stycznia 2022 o 07:48


  Do rzeczy: jakiś czas temu pisałaś o kolagenie Peptan F, w który w te pędy poleciałam się zaopatrzyć. i szok, bo wróciła mi mobilność w stawie w stopie, gdzie mam zwyrodnienie (tzw. haluks, paskudna nazwa). Od 10 lat tam była sztywność a tu nagle mogę w miarę normalnie planka robić… Cud! 😀 Żaden kolagen jakoś nigdy mi nie zrobił tak dobrze… Dziękuję!!

  1. Pepsi Eliot 25 stycznia 2022 o 17:34
 12. Greeg 25 stycznia 2022 o 10:31

  Czytałem kiedyś, że przyjmowanie kolagenu mija się z celem.
  Kolagen jest białkiem i jako białko jest trawione (rozbijane do aminokwasów) w żołądku.
  Cząsteczki kolagenu nie są wchłaniane w całości.
  To jak to jest?
  Czy faktycznie suplementacja kolagenu ma sens ?

  1. Pepsi Eliot 25 stycznia 2022 o 17:31

   KOlagen kolagenowi nie równy, w jakiś sposób Kolagen morski Peptan F TiB https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib–5905344040291.html został opatentowany. Wchłania się bardzo dobrze i ma do tego dużą wytrzymałość na temperaturę, co bardzo wygodne. To jest kolagen typu 1, czyli identyczny z ludzkim.

   1. totoro 26 stycznia 2022 o 10:25

    Jaka jest wielkość cząsteczek tego kolagenu (w Daltonach)? Nie mogę znaleźć nigdzie tej informacji.

    1. Pepsi Eliot 27 stycznia 2022 o 06:33

     Nie mam teraz pod ręką, bo badania ma Emanuela, ale powiem Ci, że ten kolagen jest opatentowany, i jest to najlepszy kolagen na świecie, kupujemy najdroższy surowiec (bo firma, która zrobiła patent, ma jeszcze niższej jakości kolageny) kolagen jest tak łatwo rozpuszczalny, ze nie klei się do łyżeczki, natychmiast rozpuszcza, praktycznie jest bezsmakowy, nigdy wcześniej nie jadłam podobnej klasy kolagenu i dlatego wszedł do naszej oferty, z mojego zachwytu. Podam Ci wszystkie dane „techniczne” zresztą będą jawne na stronie sprzedażowej. To najlepszy kolagen na świcie i jest się czym pochwalić

 13. Anetka 3 lutego 2022 o 16:35

  Witaj.A ja z innym pytaniem.Oglądałam pewien program gdzie pewna pani mówiła że suszony sok z młodego jęczmienia jest zdrowszy od trawy.Dlaczego…dlatego ze zmielona suszona trawz może poranić jelito????🤔które potem jest nieszczelne i może prowadzić nawet do raka🙀o co tu chodzi..Ja z rodzinką wypijam sobie 4 szklaneczki a tu taki nius.Pozdrowionka😘

  1. Pepsi Eliot 3 lutego 2022 o 18:30

   Straszna bzdura <3 widziałaś ten proszek?

 14. […] Zwykły kolagen może zapobiegać chorobom cywilizacyjnym […]

 15. Dieta wedlug grupy krwi 28 marca 2022 o 00:07

  Pepsi, co myslisz o jedzeniu wedlug grupy krwi, naturopatka po zrobieniu rezonansa mowi mi ze bez tego nie wylecze endometriozy i mam jeszcze zapalenie zoladka jak twierdzi od niewlasciwej diety, jedzenie ktore nie jest zgodne z moja grupa 0 bedzie zawsze toksyna

  1. Pepsi Eliot 28 marca 2022 o 10:45

   Myślę, że to lekka ściema, pisałam o tym w 2015, ale zdania póki co nie zmieniłam https://www.pepsieliot.com/dieta-oparta-na-grupach-krwi-zostala-zdemaskowana/

 16. Monika 28 marca 2022 o 00:09

  Pepsi co myslisz o jedzeniu wedlug grupy krwi?

 17. Asia 30 marca 2022 o 07:07

  Czy jest szansa na kolagen roślinny? Czy ten produkowany jest z „resztek”? Czy specjalnie zabija się ryby żeby go wyprodukować?

  1. Pepsi Eliot 30 marca 2022 o 17:14

   Tylko z łusek, nie zabija się specjalnie ryb. Nie ma kolagenu roślinnego, to białko identyczne z ludzkim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

Ta piękna blond sierść od czego proszę Pani?

A spójna wyściółka jelita?

A pozostała tkanka łączna taka ładna, skąd?:)

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum