Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 022 261
53 online
39 306 VIPy

Co najlepiej jeść, aby obniżyć poziom insuliny? Nastaw się na kontrowersje

Są wśród nas schorowani, ale są też tacy, którzy jakby więcej się uśmiechają, i trochę się dziwią widząc wszędzie wokół niedomagających i smutnych ludzi.

Wybrańcy może nie są nawet świadomi tego, że coś robią inaczej i dlatego ich odporność jest wysoka, a poziomy stanów zapalnych w ciele dla odmiany niskie.

Tymczasem rozwiązanie tej zagadki może być aż tak proste, że siedzi na drewnianej półce w kuchni, albo w dobrze nasłonecznionym ogródku pod oknem.

Jeżeli jesteś zwykłym, fajnym, zwartym i lekkim (w ekspansji, nie w ciężkim ścisku) człowiekiem, czyli nie hipochondrykiem, nie strachajłem, i nie zdecydowałaś się na rygorystyczny witarianizm 811, bo nawet o nim nic nie słyszałaś (i dobrze, bo to dla świrów), a więc po prostu, gdy nie chorujesz wcale, to prawdopodobnie mimochodem robisz to:

 1. Zaczynasz dzień od nawadniania, może nawet robisz ożywcze, oczyszczające, dotleniające, i nawadniające 4 szklanki
 2. Kończysz wcześnie jeść każdego dnia, czyli intuicyjnie stosujesz post przerywany, doświadczając zaczarowanej autofagii
 3. Owoce zawsze zjadasz przed orzechami, czy awokado
 4. Jesz organiczne pokarmy i jak najmniej przetworzone
 5. Nie jesz alergii, ani raka, czyli jesz pokarm antyzapalny
 6. Jesz słońce, bo to ogromna energia życiowa, pokarm mający wpływ również na Twój metabolizm. Gdy nie ma słońca, musi być witamina D3 w protokole z K2, i ważne badanie 25(OH)D
 7. Jesz kurkumę (idealnie, gdy z pierwszą szklanką), bo to uśmiercaczka patogenów, w tym komórek macierzystych raka. Idealnie, gdy z pierwszą szklanką
 8. Jesz miód (doskonały Manuka), bo to silny środek przeciwzapalny, dobra kompilacja w Herbacie 60
 9. Jesz algi, trawy i superfoodsy, czyli pokarmy bardzo gęste w składniki odżywcze, idealne do 4 szklanki
 10. Badasz i zjadasz B12, B6 i B9 w postaci folianów (homocysteina w normie, ale nie wyżej niż 8), Omega 3, cynk, selen, D3, K2, jod, magnez (jest antagonistą wapnia, dlatego na diecie bez mlecznej należy go dostarczać) i witamina C (w razie czego kalibracja)
 11. Codziennie ćwiczysz, fikasz, podskakujesz, najlepiej, gdy biegasz

I jak najbardziej jest git.

Wróćmy jednak do rygorystycznego witarianizmu 811, czyli diety w dużej mierze opartej na yyy … owocach

Tak wiem, to szalenie kontrowersyjne, ale wpadł komentarz:

Pepsi, ratujesz mi życie!

Właśnie zdiagnozowano u mnie cukrzycę ciążową i przeszłam na dietę bardzo restrykcyjną, wszystko mierząc i ważąc zgodnie z tygodniowym harmonogramem diety dla cukrzycy ciążowej, z wyliczonym wymiennikiem węglowodanowym dla każdego posiłku i przekąsek w ciągu dnia. Cukier zaczęłam więc mierzyć 7 razy dziennie, nigdy bezpośrednio po posiłku, tylko godzinę później, i nie miałam już nieprawidłowego wyrzutu cukru, zawsze pięknie zachowawczo, lekutki cukier w górę.

Jednak na czczo po 12 h cukier był wciąż za wysoki i każdy niemal przed-posiłkowy taki był. Już mi groziło przejście na leki, a jeśli nie pomogą to na insulinę! Byłam zrozpaczona, nie wiedziałam co robię źle, cały czas obcinałam racje węglowodanową. W końcu, aż do zera. Przeszłam nawet na dietę Paleo, po której nabrałam tylko obrzydzenia do jedzenia, a cukier przed-posiłkowy był nadal wysoki, i nie wiedziałam dlaczego.

Teraz wszystkie puzle pasują mi do siebie.

Wmawiano mi, że jem za dużo węgli, że nie wolno mi soku z grejfruta, który sama każdego dnia kilkakrotnie wyciskałam do witaminy C, aż mi tego zakazano. A i tak w ogóle wyniki były coraz gorsze i gorsze.

W końcu sama doszłam do tego, że skoro sok daje szybki wyrzut cukru do krwi, to w teorii szybko z niej ucieka i nie może być przyczyną złego cukru po 12 godzinach spania.

Dietetyk nie mógł zaprzeczyć, aż mu się głupio zrobiło, gdy mu zwróciłam uwagę na ten absurd.

Zaczęłam znowu pić sok 4 razy dziennie z witaminą C między posiłkami i ograniczyłam tłuszcze, a na to cukier…. wreszcie piękny ! Nareszcie ! Pepsi, LOFCIAM CIĘ i mój Maluszek w brzuszku też się dołącza … Wreszcie rozumiem.

Jak działają te mechanizmy?

Podam bardzo uproszczony opis, w jaki sposób cukier podróżuje w twoim ciele.

Zanim cukier zasili komórki paliwem jego podróż możesz podzielić na trzy etapy:

 1. Pierwszy etap rozpoczyna się w przewodzie pokarmowym, gdy zjadasz cukier
 2. Drugi etap ma miejsce, gdy cukier przechodzi przez ścianę jelita do krwiobiegu
 3. Trzeci etap, gdy cukier zostaje dostarczony na swoje ostateczne miejsce, czyli zasila twoje komórki

To wszystko odbywa się dość szybko, bo trwa kilka minut, ale.

Tylko wtedy, gdy jesteś na diecie niskotłuszczowej!

Gdy tylko zaczynasz jeść dużo (więcej niż 10% w takim przypadku) tłuszczu w diecie z większą ilością węglowodanów prostych, cukier zostaje uwięziony na etapie drugim. W związku z tym, ciało zaczyna pracować w nadgodzinach, czasami, aż do wyczerpania i choroby. Ciało koniecznie stara się rozprowadzić cukier, ale nie może nadążyć, bo cukier robi sobie kopie zapasowe w krwi, tworząc trwale podwyższony poziom cukru.

A to zaczyna siać spustoszenie w organizmie najpierw w postaci przerostu Candidy, zmęczenia, potem cukrzycy, i innych fatalnych chorób.

Jak przez 10 dni oczyścić ciało surową dietą roślinną?

Doskonały e-book detoks hormonalny z tygodniowymi przepisami na każdą (polską!) porę roku i z listami zakupów może być również dla Ciebie wstępem do nowego stylu życia!


Jaka jest więc rola insuliny?

Dlaczego insulina nie załatwi po prostu tego problemu? Cukier namnaża się, piętrzy się we krwi, z powodu tłuszczu? A trzustka co na to?

Mózg kieruje trzustką, która jest odpowiedzialna za wytwarzanie hormonu zwanego insuliną

Jednym z zadań insuliny jest przyczepiać się do cząsteczek cukru w krwi, a następnie znaleźć się z receptorem insuliny w ścianie naczyń krwionośnych. Insulina może wówczas przetransportować cząsteczki cukru przez błonę naczyń krwionośnych do płynu śródmiąższowego (płynu pomiędzy komórkami) i dalej odprowadzić cukier do pojedynczej komórki.

W organizmie, tłuszcz pełni wiele niezbędnych funkcji izolacyjnych, w tym pozwala na zachowanie odpowiedniej ciepłoty ciała, zapobiega, aby zbyt dużo wody nie uciekło przez Twoją skórę i chroni włókna nerwowe.

Jednak nadmiar tłuszczu w diecie, sprawia, że jest go więcej w krwiobiegu, co powoduje negatywne efekty izolacyjne

Jedząc zbyt dużo tłustych potraw, na ściankach naczyń krwionośnych osadza się cienka powłoka tłuszczu, tworząc rodzaj witryny dla receptorów insuliny w komórkach, cząsteczek cukru, a także dla samej insuliny.

Tłuszcze te mogą przez cały dzień hamować normalną aktywność metaboliczną i zapobiegać komunikowania się ze sobą struktur, które wymieniłam przed chwilą.

Tak więc, zbyt dużo tłuszczu we krwi hamuje ruch cukru z krwiobiegu, co prowadzi do ogólnego wzrostu poziomu cukru we krwi. Ponieważ cukier nadal przypływa z przewodu pokarmowego (etap drugi), ale nie może wydostać się z krwi, i nie może zasilić oczekujących na niego komórek (etap trzeci).

Komórki nie dostają swojego paliwa

Wszystkie diety wysoko tłuszczowe jak Atkinsa, Kwaśniewskiego, The Zone, Paleo, opierają się na tym, że insulina jest motorem wszelkiego zła. Dlatego powinno się ograniczyć spożywanie węglowodanów w celu zmniejszania wydzielania insuliny.

Tymczasem pokarmy wysokobiałkowe są również najczęściej bogate w tłuszcz i tak, 25 dkg wołowiny podnosi poziom insuliny u chorych na cukrzycę, tak samo, jak ćwierć kilograma cukrów prostych.

W rzeczywistości sery i wołowina podnoszą poziom insuliny wyżej, niż podobno wszystkiemu winne węglowodany w postaci dość niezdrowej żywności, typu makaron.

Trzy cienkie plasterki wołowiny dadzą większy skok insuliny, niż dwie filiżanki gotowanego makaronu!

(Journal of Clinical Nutrition 50 (1997): 1264)

W rzeczywistości Journal of Clinical Nutrition donosi, że mięso uwalnia największe wydzielanie insuliny w stosunku do każdej testowanej żywności.

Badania wykonane na Uniwersytecie Tufts, przedstawione w 2003 w American Heart Association, porównujące cztery popularne diety, czyli „Dietę strażników wagi”, „Dietę The Zone”, „Dietę Atkinsa” i „Dietę Ornisha”, dowiodły, że dieta wegetariańska Ornisha (oparta przede wszystkim na węglowodanach) była jedyną, która odpowiadała znacznie niższym poziomom insuliny (27%). Chociaż to właśnie dieta The Zone i Atkinsa, miały najmniej węglowodanów, aby nie prowokować wyrzutów insuliny.

Bowiem dieta o wysokiej zawartości tłuszczu, obojętne, czy gotowana, czy surowa, przyczynia się bezpośrednio i pragmatycznie do błędnie nazwanych „zaburzeń metabolicznych cukru we krwi”.

W rzeczywistości można je raczej dokładniej sklasyfikować, jako yyy … „lipidowe zaburzenia metaboliczne”

owocek

(Visited 21 209 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar leszek 2 lipca 2020 o 20:41

  Zamieszałaś mi we łbie Pepsi z tą dietą cukrzycowa. A jak to się ma w związku z chorobami współistniejącymi(takie modne słowo), jak Hashimoto i niedoczynność tarczycy? O nadciśnieniu nie wspominając? Tak pytam 🙂

  1. avatar Jarmush 3 lipca 2020 o 21:46

   wpisz w szukałkę, wszystkie odpowiedzi są na blogu

 2. avatar dlugopis 2 lipca 2020 o 23:15

  Jedząc zbyt dużo tłustych potraw, na ściankach naczyń krwionośnych osadza się cienka powłoka tłuszczu, tworząc rodzaj witryny dla receptorów insuliny w komórkach, cząsteczek cukru, a także dla samej insuliny.

  źródło?

  1. avatar Jarmush 4 lipca 2020 o 08:10

   Dr Daglas Graham „The Diet 80/10/10” , Katarzyna Lewko „Leczenie dobrą dietą” – tam w przypisach masz masę źródeł, „80% Raw Vegan Diet” Dr. Morse, zobacz też to, czyli leczenie cukrzycy w 30 dni dr. Cousensa

   youtube
 3. avatar Beata 3 lipca 2020 o 07:50

  Pepsi help 🙁 a co jeśli
  Glukoza na czczo, po godzinie i po dwóch to 72,72,84 a insulina 3/2f4,90/ 16,80
  Co z tym zrobić :(???

  1. avatar Jarmush 3 lipca 2020 o 21:45

   co lekarz diagnozuje?

   1. avatar Beata 4 lipca 2020 o 04:11

    Jeszcze nic bo dopiero dostałam wyniki i takich się nie spodziewałam, wcale nie planowałam ich diagnozować ….
    Powinnam ?

    1. avatar Jarmush 4 lipca 2020 o 06:25

     Nie specjalizuję się w krzywych cukrowych

 4. avatar Tośka 3 lipca 2020 o 08:19

  hej Pepsi, czy to znaczy że do szejka z orzechami nie dobrze jest dodać banana?

  1. avatar Jarmush 3 lipca 2020 o 21:45

   bardzo niedobrze

 5. avatar Rafał Szczodrak 3 lipca 2020 o 10:19

  Bzdury,koleżanka jest na diecie ketogenicznej.Choruje na cukrzycę typu 2.Na tej diecie węglowodany ograniczyla do 50 gramów dziennie,zastępując je tłuszczem.Efekt:odstawila leki na obniżenie cukru we krwi,na czczo cukier poniżej 90,godzinę po zjedzeniu tych rzekomo niedobrych tluszczy+białek i śladowych ilości węglowodanów,cukier podnosi się do 100 Max 110,po następnej godzinie znowu poniżej 90.Tak że według mnie ten artykuł to stek bzdur.Dodam jeszcze ze lipidogram wychodzi jej wzorowo.

  1. avatar Jarmush 3 lipca 2020 o 21:43

   Tiaaa

  2. avatar Przemko :-) 4 lipca 2020 o 13:06

   A my, witarianie, nie uważamy Twojego wpisu za stek 😉

   1. avatar Jarmush 4 lipca 2020 o 21:01

    😀

  3. avatar Mama mia 6 lipca 2020 o 06:45

   Jestem zaskoczona że Pepsi z taką pewnością zdyskredytowała diety wysokotłuszczowe (które prawidłowo przeprowadzone są prozapalne i wyprowadzają ludzi z bardzo ciężkich wieloletnich chorób) a polecasz wegetarianizm i witarianizm. Taka mądra kobieta a takie złe porady.

   1. avatar Jarmush 6 lipca 2020 o 17:51

    Przebudź się …. ewidentnie to nie jest blog dla Ciebie, masz ogromny wybór w temacie gdzie indziej, zostaw mnie w spokoju, z miłością

 6. avatar elka_ka 3 lipca 2020 o 18:13

  Pepsi, cudnie Ci w tym blondzie 🙂
  dzięki, że jesteś

  1. avatar Jarmush 3 lipca 2020 o 21:40

   <3

 7. avatar Sylwia 6 lipca 2020 o 13:06

  No dobrze… a jak się to ma do tego, że kraje skandynawskie od lat leczą cukrzycę dietą bogatą w tłuszcze?
  Jak to się również ma do osobistych doświadczeń: moich i mojej mamy.
  Moja mama od 20 lat na insulinie. Po zastosowaniu diety wsokotłuszczowej, mimo zakazów lekarzy, odstawiła insuline. Czuje się lepiej niż kiedykolwiek, cukry ma idealne, i tak już 3 lata. Zmniejszyła też wielokrotnie dawki leków na nadciśnienie. I moje doświadczenie – codzienne gwałtowne spadki cukru, włącznie z omdleniami przez wiele lat. Po zastosowaniu diety wysokotłuszczowej zniknęło jak ręką odjął i tak też juz jakieś 3-4 lata. I jak, mając takie osobiste doświadczenia można uwierzyć w treść powyższego artykułu? Proszę o odpowiedż i serdecznie pozdrawiam 🙂

  1. avatar Jarmush 6 lipca 2020 o 17:38

   Tak to się ma, że są różne drogi, jedne dla śpiących inne dla budzących się, to kwestie bardzo ważne. Nie musisz w nic wierzyć, po prostu idź swoją drogą i nie przeszkadzaj innym. Pozdrawiam.

 8. avatar Kata 25 lipca 2022 o 22:06

  Tu nie chodzi i przeszkadzanie tylko o to aby rzetelnie wytłumaczyć negowanie diety wysokotluszczowej skoro ludzie maja efekty takie o których czytamy powyżej. Bardzo mnie to ciekawi, poniewaz jest ogrom źródeł J mazdy mówi co innego, a człowiek potem nie wie co w końcu jeść/ jak jeść by nie zrobić sobie kuku. Ot co.

 9. avatar Natka 25 lipca 2022 o 23:04

  To kochani ja dorzucę moja doświadczenia, cukier na czczo 160, 10 dni na bananach i ziemniakach -po 10 dniach ! Cukier na czczo 80 -No myślałam że aparat popsuty. Tak to było u mnie. Ale tyle się mówi o keto, jakaż to wspaniała moda, trend, tyle wyleczonych , No wiec myślę spróbuję, oj kilka miesięcy keto u mnie szło, ale ani razu cukier nie spadł poniżej 150 !!!! Z keto promuje się IF , czy to czasem nie chodzi właśnie o If bardziej niż keto.
  Węgli u mnie mało było 20-50 g , ale było tez białko i to tez robi dużo złej roboty 🙂

  1. avatar Kata 26 lipca 2022 o 11:06

   Białko robi złą robotę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

TWOJA ODPORNOŚĆ

Greens & Fruits TiB masa dóbr minerałowo witaminowych

oraz wyciągi z ponad 50 owoców, warzyw i ziół

Witamina D3 z K2 w lepiej przyswajalnej formie do ssania

smak wiśniowy:)

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum