logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
92 940 739
179 online
32 319 VIPy
Reklama

 

SPIRULINA 100% ORGANIC THIS IS BIO
TWOJA CODZIENNA
PORCJA DETOKSU

 

 

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

Niedobór witaminy B12, czyli cicha epidemia i wielkie konsekwencje

Co mają wspólnego wszystkie te choroby?

Wszystkie z nich imitują symptomy niedoboru witaminy B12!

Alzheimer, demencja, problemy poznawcze i zaniki pamięci (kolektywnie określane jako objawy starzenia).

Choroby psychiczne (depresja, niepokój, zaburzania dwubiegunowe, psychozy).

Choroby serca.

Problemy z nauką i rozwojem u dzieci.

Choroby układu odpornościowego.

Nowotwory.

Bezpłodność.

Niedobór B12, czyli niewidzialna epidemia i wielkie konsekwencje.

Niedobór B12 nie jest dziwacznym, tajemniczym schorzeniem o niewiadomej etiologii. Pisze się o nim w podręcznikach akademickich, szkolnych podręcznikach i literaturze dotyczącej naturopatii, a jego skutki są powszechnie znane i przebadane ze wszystkich stron.

Rzecz tkwi jednak w tym, że niedobór witaminy B12 to znacznie, znacznie więcej niż to czym jest w świadomości społecznej, a często także wśród alopatów.

Dane z Uniwersytetu Tufts z Michigan w USA wskazują, że 40% ludzi pomiędzy 26 a 83 rokiem życia ma poziom tej witaminy w granicach najniższej dolnej normy i jest to poziom, na którym wiele osób doświadcza poważnych neurologicznych symptomów.

9% osób ma natomiast niedobór całkowity, a 16% lekki.


TU ZNAJDZIESZ POLECANĄ PRZEZ NAS WITAMINĘ B12 TiB
W DUŻYCH DOZACH

Najbardziej zaskakującym jest fakt, że najniższe poziomy zaobserwowano u najmłodszych uczestników badania

Nie zmienia to jednak faktu, że niedobór dotyka około 40% osób po 60 roku życia, a większość jego symptomów odczytuje się jako klasyczne objawy „starzenia się” – zaniki pamięci, zmniejszona mobilność, problemy poznawcze i tym podobne.

Dlaczego niedobór B12 jest pomijany?

Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze nie jest on rutynowo sprawdzany przez większość osób. Po drugie, wartości laboratoryjne są znacząco zaniżone, w związku z czym w większości badań lekceważy się poziom, który może prowadzić do uszczerbków na zdrowiu.

b12

Czym jest witamina B12 i dlaczego jej potrzebujesz?

Witamina B12 razem z kwasem foliowym (witaminą B9) współpracuje przy syntezie DNA i czerwonych krwinek. Jest także zaangażowana w produkcję osłonki mielinowej wokół nerwów i przewodzenie impulsów nerwowych.

Jeśli wyobrazimy sobie mózg i układ nerwowy jako całe mnóstwo zwojów kabli, mielina jest izolacją, która chroni te kable i pomaga im w przesyle informacji.

Masz anemię? Zbadaj poziom B12!

Szczególne formy anemii często są ostateczną fazą niedoboru witaminy B12. Zanim się pojawi, niedobór B12 przyczynia się do zmęczenia, osłabienia, problemów z pamięcią, problemów neutologicznych i psychiatrycznych.

Niedobór witaminy B12 – rozwój niedoboru

Niedobór tej witaminy objawia się w 4 etapach, począwszy od obniżenia poziomu witaminy we krwi (etap I), przechodząc do obniżenia koncentracji witaminy w komórkach (etap II), zwiększenia poziomu homocysteiny i zmniejszenia szybkości syntezy DNA (etap III), ostatecznie prowadząc do niedokrwistości makrocytarnej, czyli anemii (etap IV).

Dlaczego niedobory witaminy B12 są tak powszechne?

Absorpcja tej witaminy jest wielopoziomowa i właściwie na każdym z poziomów coś może pójść nie tak jak powinno.

TU ZNAJDZIESZ SUPER PRZYSWAJALNĄ LIPOSOMALNĄ WITAMINĘ B12 WCHŁANIAJĄCĄ SIĘ DO KRWIOBIEGU Z POMINIĘCIEM UKŁADU POKARMOWEGO

Wpływ na wchłanianie B12 mają między innymi:

– zakażenia pasożytnicze,

– nieszczelność i stany zapalne jelit,

– mała ilość kwasów żołądkowych,

– anemia wynikająca z przyczyn autoimmunologicznych,

– przyjmowanie leków (szczególnie PPI i inne leki obniżające ilość kwasów żołądkowych),

– alkohol,

– ekspozycja na podtlenek azotu (podczas zabiegów chirurgicznych lub „rekreacyjnie”).

Tłumaczy to dlaczego niedobory mogą pojawić się nawet u osób jedzących bogate w tę witaminę produkty odzwierzęce.

W największej grupie ryzyka są:

– osoby na diecie roślinnej,

– osoby po 60 roku życia,

– osoby zażywające leki PPI,

– osoby zażywające leki na cukrzycę (takie jak metformina),

– osoby z chorobą Crohn’a, celiakią i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego,

– kobiety bezpłodne i te, które straciły ciążę.

Leczenie niedoboru witaminy B12

Największą zagadką w kwestii niedoborów tej witaminy jest fakt, że diagnoza i leczenie są relatywnie proste i tanie, szczególnie w porównaniu do leczenia chorób, które mogą przez owe niedobory zostać wywołane.

Odpowiednie leczenie zależy od stanu zdrowia leczonego. Na przykład osoby z zapaleniami jelit i chorobą Crohna mają ograniczoną wchłanialność substancji odżywczych, w związku z czym potrzebują przyjmować witaminę w postaci liposomalnej lub w formie zastrzyków. Ta forma terapii może być skuteczna także u osób z silnymi neurologicznymi symptomami niedoboru, które potrzebują większych i skuteczniej wchłanialnych dawek suplementów.

Bywa, że sprawdza się metod Saula, czyli wcieranie w błony śluzowe nosa rozpuszczonej B12.

Mega ważne jest badanie (wraz z B12) poziomu homocysteiny, oraz kwasu foliowego. Z kolei przy bardzo wysokim poziomie B12 należy rozważyć badanie genu MTHFR.

Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy nie masz objawów niedoboru witaminy B12

Jeśli podejrzewasz u siebie niedobór tej witaminy, zacznij od badań – potrzebujesz bazy, która pomoże Ci pracować nad problemem.

Jeśli masz pewność, że masz niedobór, a klasyczna suplementacja nie pomaga, skup się na szukaniu i leczeniu mechanizmu, który powoduje niedobory.

Jeśli masz inne, nieoczywiste objawy, przebadaj się, tu lista postawowych badań, które pomogą Ci ruszyć ze skrzyżowania.

Źródło: 1

uściski:)

(Visited 24 079 times, 1 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Powiązane artykuły

Komentarze

 1. aliali33 17 stycznia 2018 o 12:14

  B12 jest magazynowana w wątrobie przez co badania krwi nie są adekwatne co do niedoborów.

  1. Pepsi Eliot 17 stycznia 2018 o 13:04

   owszem bywają przekłamane np przy bardzo wysokim poziomie kwasu foliowego, braki miedzi też mają wpływ na wynik, jednak z B12 nie jest aż tak jak z magnezem, czy pH krwi, gdzie ciało zrobi wszystko aby te warunki w surowicy były spełnione, kosztem zakwaszenia ciała, czy braków magnezu w komórkach. Wskaźnikiem dodatkowym na poziom B12 jest zbadanie homocysteiny.

 2. eM 17 stycznia 2018 o 13:14

  A jaki powinien być prawidłowy poziom B12???A jaki poziom powinien nas zaalarmować??? W jakich dawkach i jak długo przyjmować suplementację w razie czego???:)

  1. Pepsi Eliot 17 stycznia 2018 o 13:28

   B12 powinno być w górnych granicach normy, niektórzy utrzymują, że nawet może przekraczać. Nie wszyscy dobrze wchłaniają witaminę B12 z suplementów. Czasami trzeba zrobić iniekcję, liposomal B12 TiB ma bardzo wysoką wchłanialność. Badaniem uzupełniającym jest kwas foliowy i homocysteina. Przy mutacji genu MTHFR można mieć bardzo wysokie B12 w osoczu, co nie znaczy, że w komórkach ciała. Wtedy należy przyjmować metylokobalaminę, a kwas foliowy zawsze naturalny. Na blogu jest sporo podpowiedzi w temacie.

   1. eM 17 stycznia 2018 o 13:54

    dziękuję:)

 3. Kacha 17 stycznia 2018 o 13:41

  A czy niedobór b12 może być przyczyną spadku ilości również białych krwinek u osoby po 70-tce? I pytanie dot.waszego liposomalu b12. Jak długo powinna trwać kuracja? Jeśli dawkowanie to 1ml to butelka starcza na 100 dni, a zużyć należy w 4 tygodnie? Czemu tak?Ściskam

  1. Pepsi Eliot 17 stycznia 2018 o 14:05

   pomyliłaś dawkowanie.

   1. Kacha 17 stycznia 2018 o 14:36

    Takie są informacje na stronie waszego sklepu pod Liposomalem b12. Wobec tego jakie jest prawidłowe dawkowanie?

    1. Pepsi Eliot 17 stycznia 2018 o 17:38

     chodzi o to,że my musimy trzymać się przepisów i nie możemy podawać innego dawkowania.

 4. Justyna Krawczyk 17 stycznia 2018 o 21:49

  A jesli we krwi wychodzi anemia , a leczenie żelazem nie przynosi rezultatów, za to kwas foliowy przekracza normę, Wit B12 blizej dolnej granicy a homocysteina 6,7 (norma) + mutacja mthfr i pai-1, czy anemia może wynikać z niedoboru witaminy B12 a nie z żelaza? Ponoć wysokie kwas foliowy maskuje niedobór witaminy B12? Czy należy przyjmować metylowaną Wit B12 i kwas foliowy?

  1. Pepsi Eliot 17 stycznia 2018 o 23:33

   oczywiście i wtedy szczególnie nie wolno podawać żelaza. http://www.pepsieliot.com/dlaczego-nie-nalezy-suplementowac-zelaza/
   Przy mutacji genu MTHFR nie można brać cyjanokobalaminy tylko metylokobalaminę B12 https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2180-vitamin-b12-methylcobalamin-120kaps-gg-5060040826171.html

   1. George 18 stycznia 2018 o 10:21

    a czy przy mthfr można jeść pestki moreli? bo ponoć są źródłem cyjanokobalaminy a piszesz że jej nie można?
    ja mam dwie mutacje mthfr heterozygota i pai 1 a nie mam wysokiej b12 wręcz przeciwnie:
    b12 320 (189;883) a już jem 3 opakowanie metylokobalaminy od Ciebie wzrosło przez 7 miesięcy ze 193 czyli jakiś postęp jest ala wolałabym szybciej 🙂 może liposomal b12 tylko w jakiej dawce?
    pozostałe wyniki:
    b9 17,25 (3,89;26,8)
    homocysteina 9,27 spadek przez 7 miesięcy z 10,52 też bez szały 🙂 (razem z b12 biorę b9 i b6 complex od Ciebie)
    fibrynogen 2,74 (1,8;3,5)
    żelazo 25,6 (6,6;30,4) wysokie ale wynik robiłam bez przerwy w przyjmowaniu chlorelli tz. przed pobraniem krwi nie brałam ale dzień wcześniej brałam po 3 tabsy od Ciebie teraz biore po 2, mogło zawyżyć wynik?
    TSH 1,44 (0,35;4,94)
    FT3 2,68 (1,71;3,71)
    FT4 1,12 (0,7;1,48)
    25OHD 45
    suplementy:
    d3 (4500 jednostek)+k2+omega 3
    b12, b9, b6 complex
    chlorella 2 tabsy
    2 pestki moreli
    dodatkowo codziennie w porannym szejku: 3 kostki rozmrożonego szpinaku bio, 1/3 skórki cytryny bio, 1 jabłko, 1 banan
    0,5 łyżeczki proszku: spirulina+trawa pszeniczna, 1 łyzka białka konopnego,1 łyżeczka inuliny, 1 łyżeczka macy, 15 ml koncentratu probiotycznego, 1 łyżka sezamu
    co radzisz jeszcze coś dodać czy jest ok?
    staramy się o dziecko i wielkie nic

    pozdro

    1. Pepsi Eliot 18 stycznia 2018 o 10:29

     nie jadłabym pestek z moreli

     1. George 18 stycznia 2018 o 11:04

      a możesz napisać dlaczego pestki są be? dla wszystkich czy tylko tych z mthfr?
      w ogóle nie polecasz b17?

     2. Pepsi Eliot 18 stycznia 2018 o 11:19

      polecam pestki, jeden z moich pierwszych wpisów lata temu na tym blogu to pean o amigdalinie,szukałka, ale jest wiele naturalnych środków chroniących od raka, więc można wybrać coś najlepiej rezonującego ze stanem zdrowia

    2. Pepsi Eliot 18 stycznia 2018 o 10:29

     w większej niż możemy napisać na stronie sklepu

     nie bierzecie paru istotnych supli, przy końcu tego wpisu jest litania nszego znajomego ginekologa/położnika
     http://www.pepsieliot.com/witamina-d-kwas-omega-3-moga-wyleczyc-twoja-bezplodnosc/

     1. George 18 stycznia 2018 o 11:06

      ok
      a jak to sobie policzyć 1 tabletka 1000ug (G&G) odpowiada ilu kroplą liposomalnej pod względem przyswajalność wchłanialnośc

     2. Pepsi Eliot 18 stycznia 2018 o 11:16

      Liposomal wchłania się zdecydowanie bardziej, coś jak iniekcja, czyli z pominięciem układu trawiennego, dlatego nadaje się świetnie dla ludzi z upośledzonym wchłanianiem, albo dla tych z dużymi brakami.

     3. George 23 stycznia 2018 o 13:42

      to poniższa suplementacja będzie dobra na szybkie uzupełnienie b12 (przy homocysteinie=9,27 b12=320 [189-883] b9=17,25 [3,89-26,8])
      – 10 ml b12 liposomalnej tib
      – 1 kapsułka b9 g&g
      – 1 kapsułak b6 complex g&g
      oczywiście wszystko z tutejszego sklepu?

     4. Pepsi Eliot 23 stycznia 2018 o 13:47

      bardzo dobra

 5. Natalia 18 stycznia 2018 o 05:34

  Ludzie czy mieliście coś takiego. Od kilku dni bolą mnie uszy. Pierwszy raz coś takiego mam. To jest dziwne bo cały czas słyszę takie piszczenie lub syczenie w uchu lub uszach. Na dodatek oba, raz jedno raz drugie mnie bolą głęboko w środku tak jakbym sobie tam włożyła coś cienkiego i drażnila. Ten ból pojawia się momentami i znika i potem znowu się pojawia. I czuje jakbym miała od środka gdzieś coś zapchane w uszach. No i od kilku dni też mnie boli głowa chociaż nie wiem czy to z tym ma związek. Już nie wiem czy panikowac i iść do lekarza. No ale ten ból jest uciążliwy bo to jednak mocno czuć jak zaboli.

  1. Pepsi Eliot 18 stycznia 2018 o 09:13

   pewnie zapalenie ucha środkowego, poszłabym szybko do laryngologa

   1. Natalia 18 stycznia 2018 o 14:26

    a czy to możliwe ze nie boli caly czas tylko taki moment przychodzi i na kilka sekund

    1. grzegorzadam 19 stycznia 2018 o 11:03

     jaki masz poziom wit.D ?

 6. Marcin 18 stycznia 2018 o 12:43

  Witam.Na diecie wegańskiej w utrzymaniu Wit na poziomie 290 pomaga mi wyciskanie soków z warzyw mytych zamiast obieranych. Biorę brudne od rolnika myje szczotką. Nie jest to sterylnie czyste ale napewno nie obklejone ziemią, pomysł zaczerpnąlem od Mariusza z „odmładzania na surowo”. Szacun za kawał ciężkiej pracy.

 7. 69smerfeta69 18 stycznia 2018 o 12:55

  Hej Pepsi, potrzebuje kolejnej porady. Pod wpisem o Homocysteinie pisłam Ci wyniki męża. Miał:
  Żelazo w surowicy 35 (65-175)
  Homocysteina 12.5
  Kwas foliowy 13.61 (>5.38)
  B12. 384 (211-911)
  Fibrynogen 3.54 (1.8-3.5).

  Teraz zrobiłam mu badania na:
  Żelazo 232
  Ferrytyna 102 (22-322)
  Morfologie:
  LYM% 18.9 (20-40)
  EOS 0.62 x10^3 kom/μL (0.05-0.5)
  EOS% 8.6% (1-4)
  MCV 95.5fL (80-95) – przy pierwszym badaniu miał w granicach normy ale górnych.

  Brał przez 2 miesiące 1 tab. G&F, 1 tab B12, 1 tab B6 i 1 tab. Kwasu foliowego. Brał to w kartkę, nie systematycznie, bo jest kierowcą i czesto poza domem i ja go nie mogłam przypilnować, więc jak mu się przypomniało to wziął. Poza tym bierze Omega 3, D3+K2, niacynę 100mg.
  Nie skończył brać nawet 1 opakowania z każdych suplementów. Wiesz może jaki jest powód tak szybkiego podskoczenia żelaza? Niestety głupia ja nie kazałam mu zrobić badania na homocysteine, b12 i kwas foliowy, bo pomyślałam, że skoro nie wziął nawet jednego opakowania systematycznie to poczekam jeszcze i jak skończy to zrobi badania. Teraz jestesmy poza granicami kraju i badań nie zrobi przez najbliższy czas :/
  Co w takiej sytuacji zrobić ? Coś przestać brać?
  Aaa i dodam, że mięso przez ostatnie 1.5 m-ca lubił jeść, choc jakies pół roku temu jadł typowo wegańsko i wczesniej też.

  1. Pepsi Eliot 18 stycznia 2018 o 13:28

   w żadnym z tych suplementów nie ma żelaza, a tyle chlorelli co w G&F to za mało żeeby podnieść. żelazo podeszło do góry z powodu zmiany diety.

   1. 69smerfeta69 18 stycznia 2018 o 14:23

    Wiem Pepsi, że w tych preparatach co wymieniłam nie ma żelaza.
    Ja innym tokiem myślenia szłam. Wyczytałam u Ciebie na blogu, że gdy MCV jest w górnych granicach normy i powyżej (tak miał mój mąż przy pierwszym badaniu) anemia ma źródło w niskim poziomie B12, nawet jakby badanie krwi nie wykazało braków B12.
    Tak jak pisałam powyżej, teraz nie zrobiłam mu badań B12, kwasu foliowego i homocysteiny. Wybrał po pół opakowania Twoich suplementów. MCV jest lekko ponad norme, a żelazo poszybowało w górę bardzo dużo. zaprzestać brać b12 i b6 i kwas foliowy, aż zrobie badania? Dopiero gdzieś za 2 m-ce zrobiłby kolejne badania.

    1. Pepsi Eliot 18 stycznia 2018 o 14:45

     no i co z tego, Twój tok rozumowania był prawidłowy, ale gość zaczął jeść żelazo hemowe, a nie ma menstruacji, więc skoczyło

     1. 69smerfeta69 18 stycznia 2018 o 15:36

      Czyli ma przestać jeść mięso, jak dla mnie super, bo tylko dla niego robiłam. Ciekawe jak na to zaareaguje ?

      Teraz jeszcze pytanie o mnie. Pierwszy raz od czasów ostatniej ciąży ,tj 4 lata temu, zrobiłam badania tarczycy. W ciąży miałam lekkie odchylenia od normy, potem zspomniałam o tym i teraz się zebrałam.wyszło mi:
      ATG. 172.6. U/ml. (0-60)
      ATPO. 335.5 U/ml. (0-60)
      FT3 3.81 pg/ml. (2.3-4.2)
      FT4. 1.63 ng/dl. (0.89-1.76)
      TSH. 1.958 mIU/L. (0.55-4.78)

      Na temat tarczycy jeszcze jestem zielona, o czym świadczą moje wyniki? O jakiej przypadlosci zacząć czytać?
      Jod+selen G&G+wit. e G& G+ wit. C TiB. przyjmuje kolo 16.00, ale nigdy do jedzenia. Czy robię źle?

     2. Pepsi Eliot 18 stycznia 2018 o 16:12

      a jak się czujesz? Bo to wygląda na Hashimoto, pomimo, że TSH jest w normie. Dobrze przyjmujesz

     3. 69smerfeta69 18 stycznia 2018 o 17:04

      No właśnie to moje samopoczucie jest różne. Od dwóch lat probuje pozbierać to wszystko do kupy, ale mozolnie mi to idzie.Często bóle głowy. Każdego dnia mam spadki energii, że musze się położyć w ciągu dnia na chociaż 15 min.Ostanio mialam tak jakby infekcje zatok. Napóchnięte okolice zatok i obrzmiałe powieki. Solą podprażoną na patelni okłady robiłam i w 4 dni przeszło. Jako 8 letnie dziecko miałam zatoki, potem przez kilka lat padaczkę leczoną przez 10 lat mocnymi lekami.
      Teraz mam leukocyty w moczu, więc szykuje się na kurację oczyszczającą nerki.
      Leukocyty miałam poniżej normy, teraz po kuracji G&F wzrosly na 4.5.
      Moja mama ma identyczną sytuację, tylko wyższy poziom przeciwciał i jeszcze guzki na krtani. Lekarz jej nic nie powiedział, że to Hashimoto.
      Gdy dużo mówię np. Wieczorem czytam bajki dzieciom to często dostaje chrypki.
      Robiłam kilka razy biorezonans i na ostatnim wyszła mi bolerioza, przez 2 m-ce piłam Twoją terapię 4 szkl. , WU + zioła. Złamałam się po świętach gdy wyjechałam do PL odwiedzić rodzinę.
      I teraz gorzej się czuje niż na kuracji oczyszczającej. Sama nie wiem czy mam tą bolerkę czy nie, bo w badaniach z krwi mi nie wyszło. .
      Bole kręgosłupa w części lędzwiowej, w ostatnim tygodniu dowiedziałam się, że wynika to z rozejścia mięśni prostych brzucha po ciąży. Nie wszystkie ćwieczenia mogę robić, a próbowała włączyć ostatnio aktywność fizyczną, bo wiem, że sama dieta to nie wszystko .
      Gubię się, bo dużo się mnie trzyma. Dodatkowo jestem mało czasowa, 3 dzieci też z problemami zdrowotnymi od urodzenia.
      Mogłabym tak pisać i pisać.
      Aaaa i lubię chleb, ciągnie mnie do niego. Sama pieke (orkiszowy) ale już coraz rzadziej. Ogólnie to jem czesto wegańsko, od czasu do czasu jajka.

     4. 69smerfeta69 18 stycznia 2018 o 17:10

      Jeszcze codziennie od poł roku z malymi przerwami pije rano sodę 1 łyżeczkę, bo bez niej ph słabo wychodzi. Witaminę D mam teraz na poziomie 48, ale przez ostanie 2 m-ce brałam po 10tys. Jed.

    2. grzegorzadam 19 stycznia 2018 o 11:05

     ”Jako 8 letnie dziecko miałam zatoki, potem przez kilka lat padaczkę leczoną przez 10 lat mocnymi lekami.”

     To nie jest leczenie !

     1. celina 19 stycznia 2018 o 14:14

      Proszę o podpowiedź jak uzupełnić dietę syna lata 22, który od 2010 r. leczy się na padaczkę Lamitrinem 2 x 100 mg. Ataki sa raz na dwa czy trzy lata, ostatniu po całonocnej studniówce, mimo brania leków, wcześniej po weselu ( stroboskopy). Syn źle się czuje, podejrzewam depresję, ale nie chce iść do psychiatry. Ma trudności w uczeniu się, jest rozdrażniony. Często chodzi na siłownię.

     2. grzegorzadam 19 stycznia 2018 o 22:16

      Zrobić te testy najpierw:
      http://www.pepsieliot.com/lista-podstawowych-badan-ktore-pomoga-ci-ruszyc-ze-skrzyzowania/

      Potem D3, Bcomplex, magnez itd.
      Jaka dieta? Uzywki, mąka, cukier?

     3. 69smerfeta69 19 stycznia 2018 o 15:38

      Teraz to wiem Grzegorzu, jak byłam mała nie było internetu, więc moja mama słuchała rad lekarzy 🙁 pierwszy biorezonans wykrył zmiany w mózgu. Przy 3 badaniu wyszła jeszcze bolerioza. Z krwi badań nie robiłam, bo to kolejne koszta.Zaczęłam leczenie, ale po 2 m-cach przerwałam?
      Planuje wrócić do WU. Piłam 2 x po 20 kropelek 6% przez 2 m-ce (6% bo przez pomyłkę źle rozrobiłam). Nie miałam dużych kryzysów, więc planuje do takich dawek powrócić.

      Zanim do tego wrócę najpierw chcę zrobić oczyszczanie nerek, bo mam leukocyty i bakterie w moczu i ciężar właściwy poniżej normy.
      Już wymieszałam zioła z przepisu na herbatkę nerkową i jedynie się zastanawiam kiedy pić to z rana , gdy zaczęłam znów terapię 4 szklanek?

      Czy te moje wyniki z tarczycy mogą mieć związek z boleriozą ?

 8. nitka 18 stycznia 2018 o 13:26

  a co jeśli jest nadmiar B12 w wynikach krwi?

  1. Pepsi Eliot 18 stycznia 2018 o 13:33

   zwykle to nie jest nic złego,wręcz przeciwnie, bo normy są prawdopodobnie zaniżone, chyba, że świadczy to o mutacji genu MTHFR i wtedy to jest symptom, że w komórkach nadal może brakować B12. Suplementuje się wtedy tylko metylokobalaminę i kwas foliowy naturalny. Trzeba też zbadać homocysteine. I dla ogólnego poglądu prolaktynę.

 9. Mc 18 stycznia 2018 o 15:56

  no proszę,a ja bardzo źle się czułam, bez sił zawroty głowy a b12 w dolnej granicy. Lekarz patrząc na badania twierdzi że wszystko w normie

  1. Pepsi Eliot 18 stycznia 2018 o 16:10

   B12 powinno być w górnej granicy i to tych norm wyższych, bo każde laboratorium podaje trochę inne referencje.

 10. Mc 18 stycznia 2018 o 17:07

  teraz wiem, więc dorzucę b12.
  A pytałam dwóch lekarzy O wyniki.
  A na temat poziomu d3 miałam 31 usłyszałam każdy ma niedobory, ale ze ja mam dobry bo w dolnej granicy haha.
  A w moim ciele niedawno wykryte dwa guzy 🙁

  1. grzegorzadam 19 stycznia 2018 o 11:17

   Nie czekaj, podwyższ sobie w okolice 100 i więcej:

   ciekawa dyskusja:

   2 doktorów i farmaceuta
   od 19 minuty:
   https://youtu.be/T-Va2xDO384?t=1096

   – dr Uznański- pomiar wit D po 2 tygodniowym pobycie w Chorwacji- 229 ng/ml!
   do opalania tylko olej kokosowy..

   dr Nawolski- 370 ng/ml, pacjent z rozsianym rakiem prostaty żyje spokojnie jak na razie 3 lata,
   czuje się fantastycznie, rak stoi w miejscu, zero progresji..

   (i mały fragment o cholesterolu przy raku – prof. Marek Drab (Wrocław) – brak kaweoli w komórkach nowotworowych, których mediatorem jest cholesterol ! – ciekawe…)

   dr Czerniak- pokonanie wieloletniej depresji i i bezsenności po 20 latach przy poziomie 400 !

   Jeden element.

   Poczytaj o jodzie i selenie, krzemie:
   http://www.pepsieliot.com/zostan-macgyverem-i-zrob-sobie-plyn-lugola-w-domu/
   http://www.pepsieliot.com/selen-niezbedny-dla-zdrowia-mozgu-psychiki/
   http://www.pepsieliot.com/krzem-czyli-niedoceniany-klucz-zdrowia-ziemianki-czesc/

   Zrób sobie testy:
   http://www.pepsieliot.com/lista-podstawowych-badan-ktore-pomoga-ci-ruszyc-ze-skrzyzowania/

 11. rysiek pilch 19 stycznia 2018 o 10:24

  moze najlepiej byloby aplikowac B12 przez wymieszanie witaminy w plynie z DMSO i podawanie transdermal nacierajac cialo

  1. grzegorzadam 19 stycznia 2018 o 11:19

   ”Podczas gdy DMSO miesza się swobodnie z wodą i gliceryną, to nie miesza się z olejami lub naftą.
   Nie rozpuszcza chlorku magnezu, ale można poprawić wchłanianie przez rozprowadzenie go wodą, w której rozpuszcza się chlorek magnezu.
   Wydaje się, że to samo dotyczy też witaminy B12, która nie rozpuszcza się bezpośrednio w DMSO, ale może być lepiej wchłaniana z jego dodaniem. Do ogólnych zastosowań może to być dobre dla skóry, aby dodać niewielką ilość gliceryny.”

   1. rysiek pilch 19 stycznia 2018 o 13:37

    to moze rozkruszyc tabletki b12 rozpuscic w wodzie i potem dodac dmso

    1. grzegorzadam 19 stycznia 2018 o 22:10

     Spróbuj i napisz jak wyszło.

 12. 69smerfeta69 21 stycznia 2018 o 16:57

  Nie odpisałaś Pepsi na moją wiadomość. Po części rozumiem, takich zagubionych jak ja jest tysiące i ciężko dla Ciebie jakbyś tak miała nad wszystkimi się rozczulać. Mam lepsze czasem gorsze dni, ostatnio te gorsze i może wtedy nieskładnie pisze. przepraszam.
  Powiesz mi kiedy rano pić herbatkę nerkową? jak piję najpierw sodę, a potem Twoją terapię 4 szklanek .

 13. Testerka 21 lutego 2018 o 21:45

  Czyli jezeli u 4 letniego dziecka (leczona depakine na padaczke) poziom wit b12 wynosi 930 przy normie lab. do 650 to mozna jeszcze sie nie martwic? Corka mieso je sporadycznie, juz nie mowiac o watrobce…

  1. Pepsi Eliot 22 lutego 2018 o 07:55

   można się nie martwić pod warunkiem, że jest to uzasadnione suplemntacją np, albo że badało się mutację genu MTHFR bo bywa, że jest taki poziom we krwi, a nie ma B12 w komórkach, że wyniki są przekłamane. Jaki ma poziom kwasu foliowego?

   1. Testerka 22 lutego 2018 o 12:54

    Dziekuje! Nie bylo suplementacji Wit grupy B. Zbadamy kwas foliowy przy kolejnej okazji, dowiem sie takze jak bada sie gen MTHFR.

    Dziekuje!

  2. grzegorzadam 25 lutego 2018 o 10:27

   (leczona depakine na padaczke”

   To nie jest lek na padaczkę.
   Zróbcie testy, szczególnie biorezonans z wirusami pełny oraz analizę włosa
   na metale ciężkie?
   Wszystkie szczepienia?

   1. Testerka 26 lutego 2018 o 21:31

    grzegorzadam, dziekuje bardzo za Twoj komentarz. Wlasnie przypomnialam cos o czy, dawno chcialam tutaj zapytac. Pare miesiecy temu bylismy z corka w gabinecie biorezonansu w Szczecinie (gabinet polecany na necie) i Pani odmowila badania gdyz zaznaczylam w ankecie ze corka ma padaczke. Powiedziala ze jest to przeciwskazaniem bo moze wywolac atak i ze cos takiego u nich tam sie wydarzylo. Czy to jest faktycznie tak ze przy padaczce te impulsy moga wywolac napad?

    Corka nie byla nigdy szczepiona (przez co teraz dosc mocno cierpimy bo kiedys mialam nieostroznosc o tym powiedziec kilku osobam…)

    A poza tym czekam wynikow z Lodzi po badaniu wlosow.

    Apropo depakine – no ok, napewno to nie jest lek tylko cos co wstrzymuje ze ataki sie nie pojawiaja.. no ale nic innego nikt nam nie proponowal, ewentualnie spodziewam sie ze ten lek odstawia po jakims czasie jezeli nadal nie bedzie napadow.

    1. grzegorzadam 28 lutego 2018 o 10:08

     A poza tym czekam wynikow z Lodzi po badaniu wlosow.”
     Napisz co wyszło.

     ”Czy to jest faktycznie tak ze przy padaczce te impulsy moga wywolac napad?”

     Mogą, jeżeli padaczka spowodowana jest wirusami w mózgu, pasożytami, pierwotniakami i przy ruszeniu mogą fikać wywołując takie skutki.
     To jest reakcja bezpośrednia.

     Przechodziłem to z córką:
     http://www.pepsieliot.com/przepis-na-herbate-leczaca-ponad-60-chorob-i-zabijajaca-pasozyty/
     Od roku jest spokój i właśnie terapia bioR okazała się kluczowa i skuteczna, 150 km od Szczecina.

     Z drugiej strony, gdyby okazało się, że są podobne przyczyny, to masz diagnozę i można temu
     zaradzić.

 14. Yotina 1 lipca 2019 o 11:15

  Hej Pepsi, mam ostatnio bardzo poważne luki w pamięci. Całe wydarzenia znikają. Pamiętam natomiast hasła, czy adresy, numery, sprawy do załatwienia. Przechodziłam kurację antybiotykową na początku maja 2019. Homocysteina 11,4, b12 powyżej normy, foliowy w normie
  Jak zadziałać, żeby poprawić pamięć?

  1. Pepsi Eliot 1 lipca 2019 o 20:26

   Ile masz lat, tak czy siak masz wysoką homocysteinę, ile wynosi Kwas foliowy i Witamina B6, Suplemntujesz B12, że masz powyżej normy?

   Kuracja 4 szklanek i olej kokosowy BIO, D3+K2 TiB i Omega 3 TiB, poprawi pamięć, ale dobrze byłoby dotrzeć do przyczyny.

   1. Yotina 1 lipca 2019 o 21:58

    Pepsi, dzięki wielkie za odpowiedź. Wszystko to suplementuję co najmniej od 2 lat.
    B12 odstawiłam na czas badania. D3 -44
    Chyba się przebadam, może uda się dotrzeć do przyczyny.

 15. Ann70 17 lipca 2019 o 22:24

  Droga Pepsi czy przy wysokim stężeniu witaminy b6 i obniżonej b1 należy rozważyć badanie genu MTHFR. Córka ma taką przypadłość. Pozostałe jej badania to Witaminy b12 ma 528 (211-911), kwas foliowy 5,17 (4,6-18,7), magnez 2,1 (1,7-2,5), żelazo 108 (37-145), ferrytyna 21,2 (10-291) i homocysteina 13,55 (3,70-13,90). Córka ma hashimoto. Chce w najbliższym czasie zajść w ciążę. Proszę o poradę co ma i jak zażywać z Twojego sklepu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *